Odkurzenie dywanu jest podstawą, ale nawet najlepszy sprzęt nie usunie plam i zabrudzeń, które wniknęły głęboko w materiał. Dlatego raz na rok, a gdy w domu są zwierzęta, to częściej, dywan trzeba poddać gruntownemu czyszczeniu. Nie musisz przy tym od razu sięgać po specjalistyczne środki i wyzwać ekipę piorącą, przy regularnej pielęgnacji, wystarczą domowe środki. Jakie, zależy od materiału.
Dywany z wełny mają piękne kolory i są wyjątkowo miękkie. Wełniane dywany nie znoszą wody, dlatego najlepiej czyścić je na sucho. Bardzo dobrze sprawdza się soda oczyszczona. Posyp nią dywan, pozostaw na 4-5 godzin, a następnie odkurz. Soda oczyszczona nie tylko odświeży kolory, ale też zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jeśli pojawi się na nich plama, należy usunąć ją jak najszybciej. Mokre plamy najpierw osusz papierowym ręcznikiem, chłonną szmatką lub delikatną gąbka. Nie trzyj, bo tylko powiększysz zabrudzenie i zniekształcisz runo. Czyść od krawędzi plamy do jej środka, zawsze z kierunkiem włosia. Dywan wełniany absolutnie nie może być mokry. Czyszcząc go płynem, uważaj, aby roztwór nie przeciekł na wylot.
Taki dywan bardzo dobrze czyści papka z trocin i octu. Nałóż ją równomiernie na całą powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia. Suche trociny zbierz szczotką, a dywan dokładnie odkurz. Jeśli nie masz trocin, na dywan rozrzuć kiszoną kapustę lub świeżą trawę. Ciemne dywany można czyścić wyparzonymi listkami herbaty. Dywan z tkanin syntetycznych wypierzesz pianą z płatków mydlanych lub nacierając go wodą z octem (1 łyżka na litr) albo amoniakiem (2 łyżki na litr).
Najczęściej takie dywaniki są podszyte materiałem. Wówczas odświeżysz je talkiem kosmetycznym lub sproszkowaną kredą. Posyp proszkiem futro i po kilku godzinach dokładnie wytrzep. Gdy dywanik nie ma podszycia, możesz przetrzeć go szmatką namoczoną w letnim roztworze wody z płynem do prania wełny. Uważaj, aby nie moczyć skóry.
Puchate dywany z długim włosiem mogą być zrobione z włókien naturalnych lub sztucznych albo mieszanych. Odkurzaj go jak najczęściej, nawet codziennie, aby nie dopuścić by zanieczyszczenia zostały wdeptane we włoski. Do odświeżania możesz użyć mąki ziemniaczanej. Rozsyp ją na powierzchni dywanu dosyć gęsto. Unosząc włosie ręką, rozprowadzaj mąkę również w głębszych warstwach. Po 2 godzinach odkurz, ale najlepiej zwiń dywan mąką do środka i wynieś do trzepania. Zamiast mąki możesz użyć suchego szamponu do włosów.
Tłusta plama zejdzie jeśli potrzesz ją alkoholem lub spirytusem salicylowym z dodatkiem odrobiny soli. Ślady po kolorowym tuszu usuniesz papką z dwóch mąki ziemniaczanej i mleka. Miksturę nanieś na plamę, poczekaj, aż wyschnie i usuń. Plamy z owoców i soków owocowych w usuniesz mieszanką przygotowaną z 1 łyżki proszku do prania, 2 łyżek octu i szklanki wody. Aby odlepić gumę do żucia, połóż na nią kostki lodu. Sierść zwierząt w łatwością zdejmiesz wilgotną ściereczką lub dłonią w gumowej rękawicy.