Zalety i wady podłóg olejowanych

Podkreśli urodę drewna, uwydatni jego kolor i zabezpieczy powierzchnię przed zniszczeniem - olej do drewna ma wiele zalet, a czy ma też wady?

Dla wielu z nas drewno to naturalny wybór wykończenia podłogi. Pozostaje tylko wybór między podłogą lakierowaną a olejowaną.

Jeśli zależy nam na uwydatnieniu urody drewna to olej jest właściwym wyborem. Wnika on głęboko w strukturę i nie tworzy warstwy wierzchniej jak lakier.

To jedna z głównych zalet oleju do drewna - pozostawia je takim jakie jest, z chropowatą powierzchnią, mniej śliską niż lakierowana. A jakie są pozostałe?

Zalety podłogi olejowanej

1. Lepsza odporność na zmiany wilgotności - drewno wchłania jej nadmiar i oddaje gdy powietrze robi się suche. To sprawia, że nie kurczy się i nie zmienia swojej struktury.

2. Nie zarysowuje się tak łatwo jak lakier - zwłaszcza twarde gatunki drewna trudno zarysować, a jeśli do tego dojdzie nie jest to tak widoczne jak w przypadku lakieru.

3. Jest bardziej ekologiczny, zwłaszcza ten na naturalnych składnikach. Taki olej nie ma też szkodliwego wpływu na  zdrowie człowieka, gdyż nie wydziela szkodliwych substancji. Polecany jest więc do pokoi dziecięcych.

4. Renowacja podłóg olejownaych jest bardzo prosta i często można to zrobić bez konieczności cyklinowania. Można też odnowić tylko fragment  podłogi.

5. Brak warstwy wierzchniej powoduje, że drewno lepiej oddaje ciepło, więc olejowanie jest polecane gdy pod podłogą znajduje się ogrzewanie.

6. Podłoga olejowana nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu, więc dobrze sprawdzi się  jest w domach osób chorych na astmę lub alergię.

Wady podłogi olejowanej

1. Wymaga częstej renowacji  - co jakiś czas, na początku użytkowania nawet co kilka miesięcy, trzeba pokrywać podłogę dodatkową warstwą oleju (lub preparatu zalecanego przez producenta podłogi). Po tym zabiegu przez kilka godzin nie wolno po niej chodzić.

2. Trzeba ją regularnie myć specjalnym preparatem, np. mydłem do podłóg.

3. Podłoga olejowana łatwiej przyjmuje plamy, zwłaszcza te spowodowane płynem - winem, herbatą czy kawą. Jednak dość łatwo można je usunąć specjalnym zmywaczem lub po prostu papierem ściernym - po tych zabiegach trzeba jednak podłogę w tym miejscu znów zakonserwować 

4. Podłogę olejowaną zazwyczaj nie powinno się pokrywać lakierem ani farbą. Ewentualna zmiana sposobu wykończenia jest trudna do przeprowadzenia - trzeba zerwać warstwę wierzchnią aż do surowego drewna, pomalować preparatem odcinającym, a dopiero wówczas farbą lub lakierem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.