We Wrocławiu powstaje pierwsza w Polsce kawiarnia do spania. Idealne miejsce na drzemkę [MIEJSCE MIESIĄCA]

Zmęczeni pracą i pędem dnia? W centrum Wrocławia powstaje kawiarnia, w której można uciąć sobie drzemkę. Tam zażyjesz kilkudziesięciu minut regeneracyjnego snu.

To nie jest zwykła kawiarnia czy miejski salon spa, ale miejsce, w którym można się po prostu zdrzemnąć. Nie chodzi jednak o zwykłą drzemkę, ale tzw. Power Nap, która ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Pierwsza w Polsce kawiarnia do spania nazywa się „Vinci Power Nap - Kawiarenki Snu”. Stworzyła ją wrocławska architektka wnętrz, Magdalena Filcek. Jak dokładnie funkcjonuje to miejsce i jaka idea za nim stoi?

Potęga drzemki

"Power nap" to termin po raz pierwszy użyty przez dr Jamesa B. Maasa, badacza snu. Jest to krótka, mniej więcej 20-minutowa drzemka w ciągu dnia, która pozwala na skuteczną regenerację sił. Według wieloletnich badań jest ona szczególnie ważna dla osób, które działają pod presją czasu, a ich praca jest związana z dużą odpowiedzialnością. Jedna bądź dwie regeneracyjne drzemki w ciągu dnia wspomagają zdrowie, zwiększają naszą efektywność, redukują stres i jego skutki, ułatwiają koncentrację i pobudzają kreatywność. Skuteczność krótkich drzemek w ciągu dnia testowała i potwierdziła nawet NASA. Amerykańska agencja kosmiczna przeprowadzała badania na swoich pilotach.

W potęgę power nap wierzyli także Leonardo Da Vinci, Thomas Edison, Albert Einstein czy Nikola Tesla. Wszyscy ucinali sobie drzemki. Potęgę tego prostego narzędzia dostrzegły także wielkie korporacje, jak: Google, Nike czy Cisco, które jako pierwsze pozwoliły swoim pracownikom na krótkie przerwy w pracy.

Śpij na zdrowie w kawiarni

Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu zapewni optymalne warunki do spania i regeneracji sił.

 To zupełnie nowa, ale oparta na głębokiej tradycji forma relaksu. Dzięki autorskiej aranżacji wnętrza i wykorzystaniu zawieszonych w przestrzeni chust odpoczynek przypomina ciału kołysanie w ramionach mamy, przytulanie, bezwzględną akceptację. Wszystko odbywa się w otoczeniu przypominającym nam naturalne miejsca relaksu

– tłumaczy Magdalena Filcek. Jak dodaje, metoda ta wykorzystuje innowacyjny system regeneracji oparty na integracji sensorycznej i jest idealna dla każdego. 20-minutowy odpoczynek w Kawiarence Snu pozwoli na ukojenie i wyciszenie wszystkich zmysłów jednocześnie: dotyku (stąpanie po miękkiej trawie, ciepłym piasku lub powietrznych poduszkach), wzroku (delikatny półmrok, kolor i tematyczna aranżacja przestrzeni), słuchu (specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa), zapachu (kompozycje zapachowe wspomagające relaks), smaku (poczęstunek w postaci zdrowego napoju, orzeźwiający tlen) oraz równowagi (utulenie w podniebnej chuście, która daje poczucie relaksu i harmonii).

Vinci Power Nap - Kawiarenka Snu znajduje się w samym sercu wrocławskiego rynku. Oficjalne otwarcie planowane jest na połowę marca 2018 r.