Szafy: dobrze zorganizowane przechowywanie

Szafy są w każdym mieszkaniu niezbędne, ale funkcjonalne stają się dopiero wtedy, kiedy właściwie zorganizujemy ich wnętrza. Odpowiednie zaprojektowanie szafy zagwarantuje nam wygodę użytkowania i sprawi, że wykorzystamy jej potencjał w najlepszy możliwy sposób. O czym należy pamiętać przy wybieraniu szafy do mieszkania?

Zanim przystąpimy do poszukiwań gotowej szafy lub projektowania jej na wymiar, powinniśmy przeanalizować, co będziemy w niej przechowywać i w jakich ilościach. To pozwoli nam uniknąć błędów oraz z góry zaplanować, jakiego typu wyposażenie szafy będziemy musieli kupić. Same wieszaki to już zdecydowanie za mało - chyba, że dana szafa ma służyć wyłącznie do składowania ubrań w wiszącej postaci, jak koszule, marynarki, spodnie, spódnice, sukienki. Jeśli jednak w obrębie jednego mebla decydujemy się umieścić również akcesoria, biżuterię oraz przechowywać odzież na kilka różnych sposobów, niezbędne będą systemy służące do segregowania zawartości szafy.

Szafy IKEA w aranżacjach

Szafy IKEA zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprostać większości naszych wymagań. Ich największą zaletą jest to, że możemy sami zdecydować o tym, jak zamówione przez nas szafy będą wyglądały oraz jakie będą miały wyposażenie. Mamy możliwość dowolnego zestawiania korpusów, frontów meblowych, uchwytów oraz tego, co znajdzie się w środku. Również w zakresie kolorystyki mamy do dyspozycji całą paletę dekorów, jakie ma w swojej ofercie ta szwedzka marka. Szafy IKEA mogą zawierać półki, szuflady na ubrania, półki na buty, drążki na wieszaki, wysuwane wieszaki na spodnie, płytkie szuflady na akcesoria czy biżuterię, kosze na koce, itp. Każda ze stref, na jakie podzielimy wnętrze naszej szafy, może być podświetlona punktowo lub za pomocą taśmy LED. Szafy IKEA można też wykorzystać w inny sposób - ich korpusy (wraz z wyposażeniem) można wstawić we wnękę, którą deweloper przeznaczył w mieszkaniu na zabudowę meblową. Będzie to rozwiązanie tańsze od tego, które na wymiar wykonałby stolarz. Problem z dopasowaniem frontów meblowych w takiej wnęce można rozwiązać w prosty sposób - wystarczy na suficie umieścić metalową szynę na całej szerokości wnęki, a na niej kotarę, która zastąpi drzwi szafy. Szyna będzie spełniała podobną funkcję jak karnisz nad oknem - i tak jak na karniszu, tutaj zaczepiamy na żabkach wybraną tkaninę pamiętając, aby miała dwukrotnie większą szerokość niż wnęka, którą chcemy zasłonić - zapewni to ładne dekoracyjne marszczenie.

Szafy IKEA - pomysły na aranżacje >>

Szafy PAXSzafy PAX IKEA

Szafy przesuwne - do jakich wnętrz?

Szafy przesuwne to nie do końca właściwe określenie, choć powszechnie używane. Przesuwane są w takiej szafie jedynie fronty meblowe, osadzone na specjalnych rolkach, które mają za zadanie ułatwiać nam ich otwieranie i zamykanie. Ich największą zaletą jest to, że sposób otwierania pozwala zaoszczędzić miejsce, które jest niezbędne w tradycyjnych szafach na ruch uchylnych skrzydeł. Przez to szafy tego typu są szczególnie chętnie wybierane do przedpokoju, który w mieszkaniu w bloku często ma szerokość 120-140 cm. Drzwi takiej szafy mogą mieć kolor imitujący drewno lub dowolny z palety RAL, możemy też zamówić szafę z lacobelem na froncie - jednokolorowym lub z naniesioną grafiką (którą możemy wybrać z internetowego banku zdjęć lub zrobić zdjęcie samodzielnie i przekazać je stolarzowi - pamiętajmy tylko, że zdjęcie musi mieć bardzo dobrą jakość). Szafę przesuwną, która ma już ładnych parę lat, możemy odświeżyć za pomocą laminowanej fototapety do naklejenia - taką pracę zlecamy specjaliście lub wykonujemy ją samodzielnie. Szafy z przesuwnymi drzwiami mogą się też świetnie sprawdzić w niewielkiej sypialni.

Szafa przesuwna i regał. Jak wybrać idealne wielofunkcyjne meble dla całej rodziny? >>

Szafa NadirSzafa Nadir BLACK RED WHITE

Szafy na wymiar - rozwiązanie dla wymagających

Szafy, podobnie jak każde meble na wymiar, to świetne rozwiązanie, kiedy zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu niewielkiej przestrzeni. Projekt takiej szafy możemy zlecić stolarzowi albo wykonać go samodzielnie - warto to zrobić w oparciu o podstawowe minimalne wymiary, jakie są potrzebne do składowania ubrań na wieszakach, półkach, butów krótkich i długich - dzięki temu korzystanie z szafy będzie wygodne, a obuwie nie będzie narażone na zniszczenie.

Szafa NadirFot. Shutterstock

Szafy do przedpokoju

Szafy do przedpokoju zwykle są przeznaczone do przechowywania płaszczy, kurtek, butów i walizek. Musimy zatem podzielić wnętrze szafy w taki sposób, aby ubrania nie przechodziły zapachem butów - czyli inną część przeznaczamy na odzież a inną na buty. Projektując szafę miejsce na buty zostawiamy na samym dole - warto umieścić je na wysuwanych półkach lub w płytkich koszach, dzięki czemu bez problemu sięgniemy do par, które znajdują się z tyłu (szafy w przedpokoju mają zwykle głębokość 60 cm). Wyżej umieszczamy nakrycia wierzchnie - czasem na tej wysokości musimy też wygospodarować kawałek przestrzeni na odkurzacz (wtedy warto zamontować na ściance szafy uchwyt na rurę odkurzacza, aby nie wypadała przy otwieraniu drzwi). Na półkach pod sufitem można śmiało umieścić walizki i torby podróżne - będziemy tam sięgać sporadycznie, więc wysokość, na jakiej się znajdą, nie będzie dużą uciążliwością. W tym miejscu można też wstawić pojemniki z butami na sezon, który właśnie się skończył - jeśli mamy zwyczaj chowania tego, w czym aktualnie nie chodzimy.

Szafa do przedpokojuSzafa do przedpokoju KOMANDOR

Co i jak możemy schować do szafy

Szafy są kojarzone głównie z przechowywaniem ubrań na wieszakach - ale to nie jedyny dostępny sposób ich składowania, a i nie tylko odzież może się tam znaleźć. Co i w jaki sposób chowamy do szafy?

  • Buty. Marzeniem większości kobiet jest mieć buty wygodnie posegregowane - lub wręcz wyeksponowane. Szafy nie dają, co prawda, szansy na ekspozycję, ale przechowywać w niej buty w sposób wygodny możemy w prosty sposób. Wystarczy zastosować wysuwane półki, kosze lub szuflady. Specjalne wkłady lub ryflowana powierzchnia sprawią, że buty nie będą się przewracały przy wysuwaniu pojemnika. Komfort użytkowania jest w tym przypadku wart tego, aby zainwestować w tego typu wyposażenie.
  • Krawaty w szafie. Akcesoria oraz bieliznę często przechowujemy w komodzie. Jeśli jednak musimy zmieścić wszystko w szafie wszystko, dobrze byłoby zastosować systemy segregacji drobiazgów, aby uniknąć wrzucania ich wiklinowych koszyków, w których wszystko się wymiesza i zniszczy. Funkcjonalne wieszaki na krawaty przydadzą się, jeśli dzielimy szafę z naszym partnerem. Umieszczamy je na drzwiach szafy lub na ściance w środku, w miejscu, gdzie znajdują się drążki. Alternatywą może być szuflada z przegródkami, do których wkładamy krawaty zwinięte w rulony.
  • Spodnie. Mamy nawyk składowania spodni złożonych w kostkę i ułożonych jedne na drugich na półkach. To mało wygodne, często poszukując odpowiedniej pary rozrzucamy pozostałe - przy czym już sama konieczność wydobywania jednych spod drugich bywa irytująca. Zdecydowanie lepszym sposobem jest umieszczenie spodni na specjalnie do tego przeznaczonych wieszakach. Gumowe osłonki zabezpieczą je przed zsuwaniem, a spodnie się nie pogniotą, bo nie będą niczym przyciśnięte. Wieszaki na spodnie wysuwane w całości na podobnej zasadzie jak szuflada zaprezentują nam od razu całą zawartość - znajdziemy odpowiednie spodnie szybciej i bez robienia bałaganu.
  • Biżuteria. Chowanie jej do szafy to wciąż mało popularne rozwiązanie - a szkoda, bo jest bardzo wygodne. Nasze ozdoby pięknie się prezentują (szczególnie, kiedy zastosujemy oświetlenie) i nie są narażone na zniszczenie. Do przechowywania biżuterii w szafie służy płytka szuflada wyłożona specjalną tkaniną, która "trzyma" w miejscu nasze skarby. Kiedy tuż nad szufladą umieścimy półkę ze szkła, możemy przyjrzeć się jej zawartości (i zdecydować, co założymy) bez konieczności jej otwierania.

Wyposażenie szafy, które pomaga zorganizować przechowywanieWyposażenie szafy, które pomaga zorganizować przechowywanie KOMANDOR

Szafy do pokoju dziecięcego i młodzieżowego

Szafy do pokoju naszych dzieci kiedyś niewiele różniły się od mebli, jakie wybieraliśmy do pozostałych pomieszczeń w domu. Dzisiaj mamy na rynku dużą ofertę różnego rodzaju mebli i pełną dowolność w ich doborze. Serie dedykowane pokojom dziecięcym mają różne kształty i rozmiary - bez trudu znajdziemy zatem rozwiązanie pasujące do metrażu pomieszczenia, ilości światła i liczby dzieci, jakie w danym pokoju będą mieszkały. Czasem takie szafy mają nieco mniejsze rozmiary niż modele przeznaczone np. do sypialni, ale to im nie ujmuje funkcjonalności - często bywają wyposażone w szuflady, specjalne wieszaki i różnego rodzaju akcesoria ułatwiające segregowanie ubrań i drobiazgów. Decydując się na zestaw meblowy do pokoju dziecka nie musimy dopasowywać każdego mebla oddzielnie, mamy też większą szansę na uniknięcie błędów przy aranżowaniu wnętrza. A jeśli jesteśmy zwolennikami stylu eklektycznego, który przez wielu bywa nazywany twórczym bałaganem, możemy wstawić do pokoju każdy mebel inny - pod warunkiem jednak, że są to meble drewniane, a nie wykonane z płyty meblarskiej (i dodatkowo każdy mebel w innej okleinie).

Szafy do pokoju dziecka mogą być ozdobione typowo dziecięcymi wzorami lub motywami z bajek. Jeśli obawiamy się inwestowania w takie dekorowane modele, które za kilka lat mogą już dziecku nie pasować, możemy stworzyć tymczasowe zdobienie - za pomocą specjalnych naklejek oraz uchwytów meblowych, które mogą przybierać rozmaite kształty - gwiazdek, piłek do gry, koralików, samochodzików, kwiatów, itp. Uchwyty sprawdzą się też, jeśli szafy, którymi dysponujemy, są już nieco wysłużone i przydałoby się je odświeżyć. Zanim jednak zamocujemy ciekawe uchwyty na frontach, pomalujmy szafy dopasowując je do aranżacji wnętrza. Pamiętajmy, że oprócz farby możemy wykorzystać też kolorowe okleiny meblowe, których dodatkową zaletą jest to, że zabezpieczą powierzchnię przed kolejnymi uszkodzeniami i trwałym pobrudzeniem.

Z lewej: szafa Zele, z prawej: szafa TimonZ lewej: szafa Zele, z prawej: szafa Timon BLACK RED WHITE

Więcej o: