Jak udekorować mieszkanie na Święta? Byle nie przesadzić!

Dekoracje świąteczne mogą stworzyć w mieszkaniu wyjątkowy nastrój. Ale też sprawić, że będzie wyglądało niczym wielka kiczowata bombka. Jak tego uniknąć - radzi ekspertka

Hanna Maruta, główna stylistka marki Home & You, podkreśla, że przede wszystkim należy zachować umiar i nie łączyć wszystkich stylów i kolorów. - Często przesadzamy z ilością dekoracji, staramy się zapełnić nimi każdy kąt. Niestety, efekt jest wtedy odwrotny do zamierzonego.

Lepiej zastosować kilka ozdób, za to wyrazistych, takich jak wieniec na stole, świąteczne świece czy figurki na komodzie. Do tego nie potrzeba już ozdabiać sufitu lub okien. Jeśli mamy problem z dopasowaniem dodatków i dekoracji, zawsze możemy wybrać się np. do salonu wyposażenia wnętrz i podpatrzeć, jak profesjonalni styliści przygotowali witrynę czy aranżację w sklepie. Nie musimy dokładnie kopiować wystroju, ale możemy skorzystać z kilku wskazówek - podpowiada stylistka.

To jest modne

W tym sezonie królują trzy główne trendy w dekorowaniu mieszkań. Niezmiennie popularny jest tradycyjny styl w czerwono-zielonej kolorystyce, w którym główną rolę odgrywają choinki, mikołaje oraz ostrokrzew.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też aranżacje w kolorze starego złota lub srebra. Dla tych, którzy nie boją się odważnych zestawień, styliści proponują zastosowanie oryginalnych ozdób o nietypowymi wzorach i w perłowo-pastelowych odcieniach.

Świąteczne dekoracje wnętrzŚwiąteczne dekoracje wnętrz Fot. Home & You

 

Aranżacja: Home & You

Ważnym, a jednocześnie eleganckim dodatkiem mogą być także świece. Różnorodność wzorów i kolorów pozwoli dopasować je do każdej stylizacji. Podczas świąt nie może zabraknąć również misy z mandarynkami i pierniczkami.

Czego unikać, na co uważać

Obecnie nie stosuje się już jednokolorowych aranżacji - poza złotem i srebrem, które są uniwersalną kolorystyką na święta Bożego Narodzenia. Niemodna jest też choinka cała ubrana na niebiesko lub czerwono.

Natomiast rozwieszanie lampek w całym domu (nie tylko na choince) niekoniecznie musi razić. Jeśli zrobimy to z umiarem i pomysłem, zyskamy ciekawy element dekoracji świątecznej. Możemy np. spróbować ułożyć z lampek wzór na pustej ścianie, albo rozłożyć świecący łańcuch na wigilijnym stole.

Decydując się na kupno białej choinki, sprawimy, że idealnie skomponuje się ona z oryginalnymi ozdobami w pastelowych kolorach. Nie przesadźmy jednak z ozdobami. Biała choinka sama w sobie stanowi mocny element wystroju.

embed

Aranżacja: Home & You

Warto zachować zgodność stylu między dekoracją drzewka i stołu a wystrojem mieszkania. Coraz częściej stosowane są zewnętrzne dekoracje - na oknach i balkonach. Jeśli zawiesimy stonowaną girlandę na balkonie, albo świecącą gwiazdę w oknie, będzie wyglądało to estetycznie, a jednocześnie nie zaburzy wyglądu całego budynku.

Świąteczne dekoracje wnętrzŚwiąteczne dekoracje wnętrz Fot. Home & You

 

Aranżacja: Home & You

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.