Modne wnętrza: Prowansja w twoim domu

Styl prowansalski jest nierozerwalnie związany z Francją. Niepowtarzalną atmosferę Prowansji doceniali tacy artyści jak Van Gogh czy Picasso. Doceniają ją również miliony "zwykłych" ludzi, starając się odtworzyć we własnych domach klimat wnętrz z tego regionu. Jak to zrobić?

Francja to jedno z państw najchętniej odwiedzanych przez turystów. Z kolei Prowansja to obok Paryża i zamków nad Loarą najpopularniejszy cel wędrówek w tym kraju. To właśnie tam, między alpejskimi szczytami a lazurowymi wodami Morza Śródziemnego, zrodził się styl, który urzeka nas od wielu lat.

W naturalnych pastelach

W stylu prowansalskim dominują jasne, najczęściej pastelowe kolory, nawiązujące do  barw charakterystycznych dla tego regionu. Ciepłe żółcie, łagodne, lawendowe fiolety oraz czysta biel soli z półwyspu Camargue lub delikatny róż prowansalskich win - wszystkie te kolory pomagają w subtelny sposób rozjaśniać przestrzeń - mówi Anna Poprawska,  dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Jeśli chodzi o materiały, królują kompozycje z drewna i kamienia, które doskonale prezentują się zwłaszcza na podłogach. Charakterystyczny klimat wprowadzają też widoczne belki sufitowe. Do wykończenia fragmentów ścian warto użyć malowanej cegły lub ceramiki, zwłaszcza ręcznie zdobionej.

Kąpiel wśród lawendy

Styl prowansalski idealnie sprawdza się w łazience. Płytkami, np. ceramicznymi lub z trawertynu, najlepiej pokryć ściany (bądź ich fragmenty) narażone na kontakt z wodą. Resztę można ozdobić tynkami strukturalnymi. Uroku łazience dodadzą także przecierane, jasne meble w stylu shabby chic oraz wolno stojąca wanna, najlepiej wsparta na ozdobnych nóżkach.

Dyskretny urok dodatków

W stylu prowansalskim są to przede wszystkim dobre gatunkowo, często zdobione motywami kwiatowymi tkaniny, z których wykonuje się zasłony, arrasy, parawany i obicia mebli. Do wykończenia tych ostatnich używa się też elementów z kutego żelaza, w postaci ozdobnych zawiasów lub uchwytów.

Styl ten oddziałuje na wszystkie zmysły, ważne są więc również kwiaty i zioła, nie tylko jako motywy dekoracyjne np. na tkaninach czy ceramicznych doniczkach. Warto wypełnić wnętrza pięknym zapachem, na przykład lawendy w łazience, a ziół prowansalskich w kuchni.

Więcej o: