Jak różni ludzie mieszkają w identycznych mieszkaniach. Niezwykły projekt fotograficzny

Dziesięciopiętrowy blok, 10 identycznych mieszkań, 10 zdjęć. Fascynujący projekt fotograficzny pokazuje, jak różni ludzie mieszkają w dokładnie takich samych mieszkaniach. Każde jest unikatowe.

Rumuński fotograf Bogdan Girbovan wybrał typowy dziesięciopiętrowy blok w Bukareszcie. Na każdym piętrze znajdowało się identyczne mieszkanie. Wszystkie były zamieszkane. Fotografowi udało się namówić lokatorów tych 10 mieszkań na zrobienie im zdjęcia we wnętrzach. Każde zostało tam samo skadrowane. Choć mieszkańcy mają podobny status społeczny i finansowy, to wszyscy swoje mieszkania urządzili w niepowtarzalny sposób. Wszystkie były unikatowe.

Zdjęcie rumuńskich mieszkańZdjęcie rumuńskich mieszkań fot. Bogdan Girbovan fot. Bogdan Girbovan

Projekt pokazał, w jak różny sposób ludzie żyją w nowoczesnym społeczeństwie, nawet gdy są tuż obok siebie.

Bogdan Girbovan wpadł na pomysł projektu, gdy sam został poproszony przez sąsiadkę o pomoc w naprawie drzwi. Choć zajmowali mieszkania o identycznym układzie i metrażu, były całkowicie odmienne. Wtedy zaczął się rozglądać za podobnym blokiem do tego, w którym sam mieszkał. Mieszkańców nie było trudno namówić do pozowania. Wszyscy zostali sfotografowani w swoich mieszkaniach. Girbovan przy okazji poznał także historie swoich bohaterów. Okazało się, że jedna z kobiet jest grafikiem pracującym dla Narodowego Banku Rumunii, inna pracowała jako dziennikarka, jeszcze inna jako... dekoratorka.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Więcej o: