Pokój dziecięcy - jak urządzić idealne miejsce do nauki dla dziecka

Jak urządzić kącik do nauki w pokoju dziecięcym? Poniżej kilka ważnych reguł.

W wielu rodzinach są dzieci w wieku szkolnym, na różnych etapach edukacji. Nie pozostaje to bez wpływu na mieszkanie, układ i organizację miejsca do nauki. Powstaje pytanie, jak najlepiej, najbardziej ergonomicznie zaaranżować takie miejsce.

Fot. amimckaydesign.com

Pokój, w którym chcemy zorganizować kącik do nauki jest najczęściej pokojem dziecka. Czasami, przy niewielkim metrażu mieszkania, musi wystarczyć tylko kącik do nauki w którymś z ogólnodostępnych pomieszczeń mieszkania. Niezależnie od tego gdzie zlokalizujemy miejsce do nauki dziecka, najważniejszymi elementami wyposażenia są biurko i krzesło.

Fot. idealhomemagazine.co.uk

Wybierając krzesło i biurko musimy kierować się nie tylko estetyką produktów, ale także funkcją i wygodą. Biurko nie powinno być zbyt masywne, dobrze kiedy jest to lekki blat z umieszczonymi po bokach szufladami i szafeczkami na książki. Biurko ustawiamy w pobliżu okna, w rogu pokoju. Taka lokalizacja pozwala na odpowiednie doświetlenie biurka w ciągu dnia oraz zapewnia wydzielenie tej funkcji w pokoju, sprawia, że dziecko może w spokoju się uczyć. Oświetlenie powinno padać z lewej strony - zarówno to naturalne jak i sztuczne. Oczywiście mowa tutaj o dziecku praworęcznym, w przypadku dzieci leworęcznych, światło powinno padać na biurko z prawej strony. W pobliżu biurka powinny być zlokalizowane szuflady, szafki lub regały. Dzięki temu blat biurka będzie zawsze uporządkowany, co ułatwi naukę a wszystkie potrzebne akcesoria i przybory będą na wyciągnięcie ręki. Warto zastanowić się nad ustawieniem biurka przy ścianie. Taka aranżacja sprzyja wyciszeniu się dziecka i większej koncentracji. Tutaj także należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu blatu.

Fot. jeffersdesigngroup.com

W pokojach dziecięcych , w których mieszka kilkoro dzieci i jest jedno biurko pojawia się problem, które z nich i w jakiej kolejności będzie odrabiać lekcje. W takiej sytuacji, jeśli powierzchnia pokoju na to pozwala, można zastosować ustawiony przy ścianie dłuższy blat z kilkoma stanowiskami do nauki. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy wstawiania do pokoju dwóch czy trzech oddzielnych biurek.

Fot. robynkarpinteriors.com

Kolejnym bardzo ważnym elementem aranżacji miejsca do nauki dziecka jest krzesło. Odpowiedni, regulowany fotel na kółkach z podłokietnikami zapewni dziecku odpowiednią pozycję przy biurku. Uzupełnieniem może być tablica korkowa, tablica na magnesy lub tradycyjna czarna, na której dzieci mogą umieszczać notatki, aktualnie poznawane słówka języka obcego. Dobierając meble należy pamiętać by miały one możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu kącik do nauki urządzony w taki sposób może służyć dziecku w dłuższym okresie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.