Jak usunąć starą tapetę ze ściany?

Marzą wam się nowe tapety na ścianie, ale stare mocno się trzymają? Zastanawiacie się, jak je usunąć? Tapetę ze ściany można usunąć na kilka sposobów.

Zrywanie tapety wiąże się ze sporym bałaganem w domu. Dlatego małe meble warto wynieść do drugiego pokoju, a duże odsunąć od ściany i przykryć np. folią malarską. Folię połóżcie także na podłodze. Kontakty i gniazdka trzeba zabezpieczyć, dlatego warto zakleić je taśmą maskującą, a najlepiej na czas pracy wyłączyć prąd.

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy przygotujcie niezbędne narzędzia - nożyk introligatorski lub wałek kolczasty i szpachelkę. Przygotujcie specjalny preparat do usuwania tapet, wiadro, szczotkę do czyszczenia ścian, wałek lub gąbkę, papier ścierny do usuwania resztek tapety i masę szpachlową do naprawiania ubytków w ścianie.

Usuwanie tapety na sucho

Jest to zajęcie bardzo pracochłonne i ciężkie. Pracę zaczynamy od rogu i podważając tapetę szpachelką, zeskrobujemy ją ze ściany. Trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić tynku. Dlatego ten sposób jest polecany tylko do niewielkich powierzchni.

Usuwanie tapety na mokro wodą

Usuwanie tapety na mokro to zdecydowanie łatwiejsza praca. Istnieje kilka metod tego sposobu. W pierwszej należy zmoczoną gąbką kilkakrotnie posmarować tapetę, poczekać, aż namięknie i ją zerwać. W drugiej używamy butelki ze spryskiwaczem. Wlewamy do mniej wodę, kilkakrotnie pryskamy na tapetę, czekamy około 10-15 minut i ściągamy pasy. Gdy nie chcą schodzić, powtarzamy namaczanie.

Usuwanie tapety na mokro preparatem

Tapeta zajedzie ze ściany bez problemu, gdy zamiast zwykłej wody, użyjecie specjalnego środka do usuwania tapet. Takimi preparatami można pozbyć się nawet najgrubszych brytów. Wsiąkają one w tapetę, rozpuszczając klej, dzięki czemu tapeta łatwo odchodzi od ściany. Preparaty te mają najczęściej postać koncentratów, które należy rozcieńczyć ze wskazaną przez producenta ilością wody. Roztwór nanosi na tapetę za pomocą szczotki lub wałka. Zazwyczaj 0,5 l preparatu wystarcza na około 100 m² powierzchni. Aby płyn mógł dostać się pod spód tapety, warto ponacinać ją w kilku miejscach.

Zamiast specjalnego preparatu, możecie przygotować domowy środek – wystarczy do ciepłej wody wlać kilka łyżek 10-proc. octu.

Namoczoną tapetę chwytamy za róg i ciągniemy w dół pod niewielkim kątem. Nie można zrywać gwałtownie, bo tapeta może zejść razem z tynkiem.

Usuwanie tapet winylowych i szklanych

Tapeta winylowa ma powierzchnię wodoodporną, dlatego jest dużo trudniejsza do usunięcia. I na nią jednak są sposoby. Najlepiej najpierw usunąć wierzchnią warstwę – można ją po prostu zerwać. Spodnią warstwę trzeba naciąć i nasączyć preparatem do usuwania tapet, a następnie zerwać lub zeskrobać szpachelką. Gdy jednak wierzchnia warstwa mocno się trzyma, całą tapetę dziurkuje się i nanosi specjalny preparat do usuwania tapet. Podobnie postępuje się z tapetami z włókna szklanego, tyle tylko, że dłużej czeka się na rozpuszczenie kleju.

Resztki zeskrobujemy

Resztki tapet na ścianach nawilża się wodą i zeskrobuje szpachelką. Można użyć papieru ściernego. Następnie przeciera się ścianę wilgotną szczotką. Po wyschnięciu ubytki i nierówności wypełnia się masą szpachlową. I można kłaść nową tapetę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA