Zdrowa sypialnia

Idealna sypialnia to nie tylko stylowe, ładne wnętrze czy wygodne łóżko, ale przede wszystkim zdrowe miejsce do spania. Co to znaczy zdrowa sypialnia i jak ją urządzić?

To przede wszystkim miejsce do spania. I w tym przypadku sprawdzi się przysłowie mniej znaczy więcej. Za dużo szpargałów, dodatków, zbędnych przedmiotów wprowadza złą atmosferę w tym pomieszczeniu, a także sprzyja gromadzeniu się kurzu. Pozbądź się również telefonów komórkowych, telewizorów i laptopów z sypialni. To urządzenia, które zakłócają Twój sen. Zadbaj także o optymalną temperaturę pomieszczenia. Wynosi ona 18 stopni. W zimie, gdy kaloryfery i ogrzewanie mocno pracują warto nawilżać powietrze np. nawilżaczem ultradźwiękowym

Pamiętajmy, że zdrowa sypialnia to sypialnia antyalergiczna.

Głównym winowajcom alergii są roztocza, które uwielbiają takie miejsca jak nasze łóżka. Materace , kołdry, pościel, jeśli nie są zrobione ze specjalnych antyalergicznych materiałów i nie są odpowiednio często wymieniane stają się doskonałym źródłem roztoczy.

Sam materac musi charakteryzować się optymalnymi własnościami wentylacyjnymi i pozwalać na swobodną cyrkulację powietrza. Do tego najlepiej aby był odporny na wilgoć, bezzapachowy i miał własności antybakteryjne. Dla alergików zaleca się materace ze zdejmowanym pokrowcem i możliwością częstego prania. Dobrym wyborem będą antyalergiczne i antybakteryjne pokrowce z atestem.

Pościel - poduszki, koce, kołdry - najlepiej często wymieniać, maksymalnie co 3 lata. Poduszki z pierzem i puchem mogą wywoływać alergie. Najlepiej sprawdzą się więc wypełnienia z anilany lub puchu poliestrowego. Dodatkowo mogą być nasączone specjalnym środkiem zapobiegającym rozwojowi bakterii, pleśni, roztoczy czy grzybów.

Najlepszą pościelą dla alergików jest ta wykonana z bawełny organicznej. Ten w 100% ekologiczny materiał jest pozbawiony jakichkolwiek zbędnych substancji chemicznych, zbierany i selekcjonowany ręcznie wykazuje właściwości hipoalergiczne.

Pamiętajmy, że zdrowa sypialnia to czysta sypialnia. Przynajmniej raz na tydzień dobrze jest czyścić łóżko i całe pomieszczenie, a także wietrzyć je, również, a nawet tym bardziej w mroźne dni. Niskie temperatury nie są przyjazne dla sprawców alergii, czyli niewidzialnych roztoczy.

Więcej o: