Pozycje snu a materac

W łóżku spędzamy ok. 1/3 całego naszego życia. Zdarza się, że nie przywiązujemy zbytniej wagi do wyboru materaca na którym śpimy, a jednak powinna to być sprawa dla nas kluczowa. To od niego zależy komfort snu, a tym samym komfort codziennego życia. Człowiek wyspany ma więcej energii, jest zdrowszy i radośniejszy.

Jednym z aspektów, na który należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni materac to nasza najczęstsza pozycja we śnie, ponieważ różne sposoby spania przyczyniają się do ucisku innych części ciała. Pozycja spania, zaraz obok wagi, wzrostu i wieku śpiącego jest najważniejszym czynnikiem determinującym dobór odpowiedniej twardości materaca.

Pozycja na boku

Osoby tak śpiące powinny mieć w taki sposób zagłębione ramiona i biodra aby ich kręgosłup tworzył linię prostą. Zaleca się tu materac bardziej elastyczny i miękki, który jednocześnie dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy, kieszonkowy oraz grubszy materac lateksowy .

Pozycja na plecach

Potrzebny jest twardszy materac. W tej pozycji waga ciała rozkłada się na całe łóżko, a kręgosłup potrzebuje odpowiedniego podparcia. Biodra powinny się na tyle zapaść w materac aby kręgosłup utworzył (patrząc z boku) linię przypominającą literę "S".

Pozycja na brzuchu

Wybierz materac o średniej twardości, który dopasuje się do kształtu ciała i odpowiednio rozłoży jego wagę. Najlepszy będzie materac stworzony z miękkich i twardych warstw, który dodatkowo zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa.

Kupując materac najlepiej poświęcić chwilę czasu i wypróbować kilka różnych. Bez kilkuminutowego poleżenia w sklepie nie dowiemy się czy dany materac jest dla nas odpowiedni. Gdy leżymy na wznak, kręgosłup przyjmuje kształt lekko wygiętej litery ,,S", a na boku - linii prostej - jeśli poczujemy odprężenie, rozluźnienie mięśni, to znak, że materac jest odpowiedni.

Więcej o: