Diabeł tkwi w szczegółach

Na komfort naszego życia w domu mają wpływ nie tylko takie elementy wyposażenia jak dobrej jakości meble czy wysokogatunkowe dywany. Takie akcesoria jak misy, wazony, obrazy czy dekoracyjne świece, pozwalają nam żyć dużo wygodniej i przyjemniej.

O ostatecznym klimacie naszego miejsca relaksu zdecyduje dobór dodatków. To nimi w łatwy i szybki sposób odmienimy nastrój salonu czy sypialni. Często wystarczy tak niewiele aby osiągnąć imponujący efekt. Dlatego atmosfera pomieszczenia w dużej mierze zależy od tego jakie dodatki wybierzemy.

Do małych wnętrz polecane są przedmioty połyskliwe, odbijające światło. Dobrze sprawdzi się tu stal, szkło, pleksi, oraz wszelkie lakierowane powierzchnie w jasnych kolorach. Tutaj też sprawdzi się stara zasada minimalizmu "mniej znaczy więcej" - po prostu nie przesadzajmy z ilością bibelotów. W małych salonach będzie wskazany umiar. Niestety nowoczesne, połyskliwe dodatki są raczej "zimne" i aby wprowadzić trochę przytulności warto je przełamać naturalnymi materiałami w postaci drewna, lnu czy np. sizalu. Ciekawie i oryginalnie będą wyglądały dodatki w intensywnych kolorach zestawione z bielą. Na białych ścianach mogą zawisnąć oryginalne plakaty, a na jasnej kanapie niech zawitają kolorowe, kontrastowe poduchy.

Jeśli nie ogranicza nas mała powierzchnia pomieszczenia możemy poszaleć z dodatkami. Oczywiście nie chodzi o to aby zagracić naszą przestrzeń, ale aby ją spersonalizować, dodać charakteru i podkreślić unikalny klimat wnętrza, tak abyśmy czuli się w nim komfortowo. Kilka dekoracyjnych świec, wyszywana poduszka, ciekawy w kształcie wazon sprawią, że wnętrze będzie "nasze".

Jeśli salon urządziliśmy w bardzo określonym stylu, dobór dodatków nie powinien nam sprawić większej trudności. Pamiętajmy jedynie o tym aby komponowały się one kolorystycznie z resztą wyposażenia. Jeśli z góry ustalimy sobie bazową gamę barw unikniemy niepotrzebnych wpadek oraz wrażenia chaosu i pstrokacizny.

Pamiętajmy o sztuce. To ona wprowadza nastrój do wnętrza i sprawia, że salon zaczyna być miejscem, w którym chce się przebywać. Nie muszą to być od razu najdroższe obrazy czy rzeźby z galerii. Możemy oprawić ciekawe zdjęcia, plakaty czy działa studentów uczelni artystycznych, zakupione po okazyjnych cenach. Jedno ciekawe dzieło może "zrobić" całe wnętrze, a my będziemy w takim wnętrzu chętnie przebywać i wypoczywać.

Więcej o: