Okno na świat

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, jak ważną rolę w mieszkaniu odgrywają okna. Odpowiednio zaaranżowane potrafią w znaczny sposób uatrakcyjnić każde wnętrze.

Najpopularniejszym sposobem aranżowania okien są firany i zasłony. Chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów oraz przyjemnie zaciemniają pomieszczenie. Przed wyborem tekstyliów należy zwrócić uwagę na typ danego wnętrza. Tkaniny, które dobrze wyglądają w sypialni rodziców, nie koniecznie będą pasowały w salonie. Nie każdy nastolatek będzie szczęśliwy mając w pokoju misternie upięte lambrekiny. Wybierając bardzo wzorzyste materiały należy do nich dopasować gładkie, proste firany. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się zasłony panelowe - na szynie prowadzącej zamontowanych jest kilka pionowych, ruchomych pasów tkanin. Są połączeniem żaluzji, zasłon i firan. Jednak ci, którzy lubią dłużej pospać powinni zadbać o to, aby tkanina nie przepuszczała światła!

Jeszcze kilka lat temu wszystkie żaluzje wyglądały tak samo - białe lub srebrne metalowe, poziome paski wisiały w każdym oknie. Dziś wybór jest znacznie większy. Na rynku dostępne są żaluzje z PCV, aluminium lub drewna, praktycznie w każdym kolorze. Szczególnie efektownie prezentują się żaluzje z drewna. Światło odbijające się od powierzchni lameli daje elegancki, niecodzienny efekt. Żaluzje pionowe (verticale) świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, zwłaszcza gdy w pomieszczeniach znajdują się ogromne okna. Główną ich zaletą jest możliwość łatwej regulacji dopływu światła zewnętrznego.

Rolety rzymskie znane są już od tysięcy lat. To odmiana zasłon, które podnosi się za pomocą linek. Dziś znowu wracają do łask. Na rynku dostępne są rolety w różnych typach, kolorach, rozmiarach. Najciekawsze są rolety mini, które zakłada się na pojedyncze skrzydło okienne. Pozwala to na sporą swobodę - jedno okno można zasłonić, a drugie pozostawić częściowo lub zupełnie odsłonięte. Wybierając rolety należy się zastanowić, czy będą elementem dominującym czy tylko tłem dla całej okiennej aranżacji. Decydując się na zakup wzorzystych rolet nie przesadzajmy z innymi dekoracjami na oknie.

Możliwości dekorowania okien jest całe mnóstwo. Aby szybko zmienić aranżacje warto zainwestować np. w szklane latarenki do których wkłada się świeczki. Czasem wystarczy postawić na parapecie jedną, kolorową doniczkę z ładną rośliną. Można także odmienić nieciekawe zasłony, przewiązując je wstążkami w kontrastującym kolorze.