Industrialny nie znaczy zimny

Styl industrialny zyskuje na popularności. Duże, otwarte przestrzenie oraz wykończenie kojarzące się z wnętrzami fabryk to moda, która dotarła do nas zza oceanu, gdzie pojawiły się pierwsze, oryginalne lofty.

Obecnie styl ten jest nie tylko zarezerwowany dla pofabrycznych przestrzeni. Jego elementy można z powodzeniem wprowadzić do tradycyjnych domów, mieszkań w kamienicach, a nawet popularnych mieszkań w blokach.

Jakie materiały?

Na pewno beton. Przez lata ukrywany i uważany za materiał nie do eksponowania. Obecnie używany na równi z innymi materiałami wykończeniowymi. Dzięki swoim właściwościom posiada szerokie możliwości zastosowania. Można go malować, lakierować, barwić, piaskować, a nawet grawerować. Podłogi, ściany, schody, umywalki, wanny, kominki - to wszystko można zrobić z betonu. Ten materiał wspaniale sprawdzi się w sypialni, salonie czy nawet łazience i kuchni.

Betonowa podłoga jest gładka i spójna kolorystycznie. Nie ma szczelin, łączeń, dzięki czemu jest łatwa w utrzymaniu czystości. Może być mniej lub bardziej błyszcząca. A także może mieć dowolny kolor poprzez zastosowanie odpowiedniego lakieru czy żywicy. Może mieć również wytłaczane lub malowane wzory. Do tego jest bardzo trwała i wytrzymała. Jeśli chcemy użyć betonu do wykonania blatu kuchennego lub brodzika, należy go najpierw odpowiednio zaimpregnować.

Poza betonem w stylu industrialnym świetnie sprawdzą się odkryte cegły, surowe drewno i stal.

Jakie dodatki?

Styl industrialny powszechnie uważany jest za zimny i surowy. Jednak aby go ocieplić wystarczy użyć odpowiednich dodatków. Miękkie i przytulne dodatki, takie jak poduszki, narzuty, abażury sprawią, że surowy materiał wykończeniowy jakim jest beton, będzie bardziej przyjazny. Szarość można rozświetlić kolorowymi dodatkami, a także naturalnym drewnem. W industrialnym wnętrzu ciekawy efekt uzyskamy dodając kilka akcentów eklektycznych. Oryginalnie będą wyglądały antyczne meble na betonowej podłodze.

Oświetlenie

Oświetlenie w industrialnym stylu to integralna część wystroju. W sklepach bez trudu znajdziemy lampy stylizowane na ciężkie oświetlenie fabryczne. Dobrze sprawdzą się również halogeny i reflektorki. Jeśli zależy nam na autentyczności, oryginalnego oświetlenie powinniśmy poszukać na giełdach staroci lub aukcjach internetowych.

Pamiętajmy, styl industrialny trzeba wprowadzać z wyczuciem, a wykończenia z betonu najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, aby nasza podłoga czy ściany przez długi czas spełniały swoje funkcje.

Więcej o: