"Kino domowe" urządzamy strefę wokół telewizora

Kącik telewizyjny to bardzo ważne miejsce w mieszkaniu. Tu odpoczywamy po pracy, tu oglądamy filmy z rodziną. Chowanie telewizora w szafkach już dawno wyszło z mody. Dziś sprzęt musi być dobrze wyeksponowany. Bogata oferta mebli pozwala w odpowiedni sposób zaaranżować strefę wokół telewizora tak, aby była nie tylko funkcjonalna ale i pasowała do reszty mieszkania.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem było by przeznaczenie jednego pokoju na tzw. "kino domowe". Możemy wtedy zaaranżować całą przestrzeń wygodnymi, dużymi kanapami, masywnymi fotelami oraz odpowiednio rozmieścić sprzęt. Niestety, większość z nas nie może pozwolić sobie na taki luksus.

Najczęściej decydujemy się na telewizor w salonie. Pamiętajmy, że ekran nie powinien stać na tle okien - zbyt duży kontrast będzie szybko męczył oczy. Telewizor powinno się umieścić jak najdalej od okna lub drzwi balkonowych. Unikniemy w ten sposób odbijania się promieni słonecznych od ekranu. Bardzo ważna jest wysokość stolika lub szafki, na której stoi telewizor. Powinna być ona dostosowana do wysokości sofy lub fotela. Należy kierować się zasadą - im niższe siedzisko, tym niższy mebel pod telewizor, pamiętając, że ekran powinien znajdować się na linii wzroku.

Najpopularniejszym meblem na którym można postawić telewizor jest specjalna, funkcjonalna szafka RTV. Producenci oferują nam ogromny wybór. Znajdziemy szafki w różnych kolorach i stylach. Występują w różnych rodzajach - jedne można powiesić, inne postawić na podłodze. Szafki mają zazwyczaj wycięte otwory na kable. Ogromną zaletą takich mebli są dodatkowe półki i szuflady, jakże cenne, gdy nasza przestrzeń jest mocno ograniczona. Najciekawsze są szafki na kółkach, pozwalające na "wędrowanie" z telewizorem po całym pomieszczeniu.

W małych mieszkaniach ważne jest przede wszystkim maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Nowoczesne meblościanki pozwalają na zaaranżowanie strefy telewizyjnej w sposób praktyczny i oryginalny. W takich meblach oprócz miejsca zarezerwowanego specjalnie na telewizor, znajdą się też schowki na sprzęt dvd, filmy, gry i głośniki. Na uwagę zasługują także mobilne, wolnostojące ścianki TV. Dzięki funkcji obrotowej ścianka może być dowolnie ustawiona, co pozwala na wyraźne oddzielenie części telewizyjnej od reszty mieszkania.

Oczywiście, gdy mamy płaski telewizor możemy powiesić go na ścianie. Wybierając uchwyt do telewizora zastanówmy się, czy chcemy aby nasz sprzęt pozostawał nieruchomy, czy chcemy mieć możliwość obracania go. Musimy także pamiętać o odpowiednim zamaskowaniu nieestetycznych kabli. Zadbajmy o dodatkowe półki lub szafki na telewizyjne akcesoria. Odtwarzacz DVD, konsola do gier czy dekoder także muszą znajdować się w sąsiedztwie odbiornika.

Aby w pełni cieszyć się urokami kącika telewizyjnego niezbędne są też wygodne meble. W zależności od wielkości pomieszczenia ustawiamy komfortową sofę lub fotele. W naszym własnym kinie domowym przyda się także mały stolik na napoje i przekąski.

Więcej o: