Mała ale funkcjonalna - kompaktowe rozwiązania w łazience

Wiele osób boryka się z problemami przy aranżacji łazienki. Mała przestrzeń często powoduje, że rezygnujemy z jednych urządzeń na rzecz drugich. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwolą znaleźć kompromis między ograniczoną powierzchnią, a funkcjonalnym i komfortowym wyposażeniem łazienki.

Nawet najbardziej pomysłowo urządzona łazienka nie będzie wyglądała dobrze, gdy będzie nieoświetlona. Mała ilość światła sprawia, że pomieszczenie wydaje się znacznie mniejsze niż w rzeczywistości. Jedno centralne światło nie jest wskazane. Najlepiej zdecydować się na kinkiety oraz podświetlane lustra lub szafki. Łazienka będzie optycznie większa, gdy zastosujemy w niej materiały odbijające światło. Dobrym rozwiązaniem są połyskliwe płytki, szafki z lakierowanymi frontami i duże lustra. Najlepiej jest powiesić lustro nad umywalką. Za jego taflą można ukryć sporą szafkę na najpotrzebniejsze toaletowe przybory.

W naprawdę małej łazience nie ma sensu montować wolnostojącej umywalki. Jej noga zajmie nam zbyt dużo cennego miejsca. Znacznie praktyczniej będzie zdecydować się na umywalkę z szafką. W wysuwanych szufladach, lub na półkach ukrytych za otwieranymi drzwiczkami przechowywać można chociażby środki czystości. Umywalka z szafką ukrywa także wszystkie nieestetyczne elementy, które nie są chowane w ścianach czyli np. rury.

Wiele osób chciałoby mieć bidet, ale z powodu niewielkich rozmiarów łazienki, rezygnuje z tego urządzenia. Cennym rozwiązaniem jest zamontowanie deski sedesowej z funkcją bidetu. Najprostsze są deski wyposażone w baterię mieszczanową, która schowana jest w konstrukcji deski. Mają pokrętło do ustawiania temperatury i możliwość regulacji natężenia strumienia. Elektroniczne deski wyposażone są w podgrzewacz wody, mogą suszyć strumieniem ciepłego powietrza po zakończeniu mycia a nawet pochłaniać nieprzyjemne zapachy.

Wanna czy prysznic to odwieczny dylemat osób mających w domu tylko jedną łazienkę, w dodatku niewielkich rozmiarów. W każdej rodzinie znajdują się zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania. Najlepiej więc kupić i zamontować dwa w jednym, czyli wannę z panelem prysznicowym. Najprostszym rozwiązaniem jest dokupienie do wanny prysznicowego panelu, który należy zamontować na odpowiedniej wysokości nad wanną. Trzeba pamiętać o zawieszeniu ceratowej zasłonki, aby nie zachlapać całej łazienki. Innym wariantem jest montaż na ścianie składanego parawanu z tworzywa sztucznego lub szkła. Najciekawszym i najbardziej efektownym pomysłem jest kupno specjalnej wanno-kabiny. To wanna zintegrowana z panelem prysznicowym i kabiną mającą rozsuwane bądź uchylne skrzydła. Najczęściej wyposażona jest w dodatkowe funkcje tj. hydromasaż i wygodne siedzisko, co jest świetnym rozwiązaniem np. dla osób starszych.

Jeśli łazienka jest naprawdę mała, zastanówmy się nad przeniesieniem pralki do innego pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest zakup urządzenia o zmniejszonych wymiarach. Można pokusić się na wbudowanie pralki w wysoką, pionową, zamykaną szafkę. Dzięki temu nad pralką zyskamy dodatkowe półki np. na ręczniki.

Należy zwrócić uwagę na dobór kolorów. Ciemne meble i płytki optycznie zmniejszają wnętrze. W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzą się jasne, zimne barwy: błękity, jasne szarości i oczywiście uniwersalna biel.

Więcej o: