Akcent retro

Moda na łączenie starego z nowym wciąż trwa. To sposób na pogodzenie zamiłowania do staroci i uwielbienia nowoczesnych form.

Eklektyzm również odnosi się do aranżacji wnętrz . Zazwyczaj polega na zestawianiu ze sobą z pozoru nie pasujących do siebie elementów, mieszaniu starego z nowym, tradycyjnego z nowoczesnym. Takie zestawienia czasem mogą wydać się szokujące, a na pewno zaskakujące. Rezultat może być naprawdę ciekawy i oryginalny. Do eklektycznych wnętrz potrzeba wyczucia, intuicji i odrobinę talentu. Inaczej łatwo osiągnąć efekt przypadkowości czy zagracenia. Jest jednak kilka zasad, które, przestrzegane, przybliżą nas do zamierzonego efektu oryginalnego wnętrza.

Co na pierwszym planie?

Musimy zdecydować się, co będzie dominować we wnętrzu. Jaki styl będzie przewodził? Najłatwiej urządzić wnętrze bardzo nowocześnie, okraszając je kilkoma starymi lub stylizowanymi elementami. Oszczędna, prosta aranżacja w neutralnych kolorach dobrze zniesie towarzystwo przedmiotu w innym stylu. Lustro w zdobionej ramie czy półka ze starego gzymsu doda modernistycznemu wnętrzu smaku i elegancji. Ważne aby wprowadzane elementy, które z pewnością wybiją się na pierwszy plan, były ciekawe i autentyczne.

Trudniej jest wprowadzać nowoczesne elementy do wnętrz, w których dominują stare przedmioty. Jednak warto takie próby podejmować. Dzięki temu aranżacja nabierze lekkości i subtelności. Największym wyzwaniem jest zachowanie i wyważenie odpowiednich proporcji.

Jak łączyć?

Jeśli brakuje nam wyczucia i nie jesteśmy pewni rezultatów, postawmy na sprawdzone sposoby łączenia elementów w różnych stylach. Kolor ułatwia porozumienie między przedmiotami. Jeśli zestawimy ze sobą elementy odmienne stylistycznie, ale w jednolitym kolorze, mamy duże szanse na powodzenie. Biały stół do pracy z nowoczesnym błyszczącym blatem z laminatu i stylowymi nogami z pewnością będzie udanym połączeniem.

A styl Fusion ?

To również eklektyzm, stylistyczna mieszanka. Fusion to eklektyczny żart, aranżacje z przymrużeniem oka, cytaty z różnych epok, stylów i...funkcji. To zabawa konwencjami i zaskakiwanie. Eklektyzm w wersji fusion jest dla osób z poczuciem humoru, traktujących urządzanie wnętrz na luzie. To styl daleki od minimalizmu czy tzw. total look. To meble i przedmioty, w których użyty materiał nie pasuje do funkcji czy formy i odwrotnie.

Niezależnie od tego czy wybieramy klasyczny eklektyzm czy zwariowany styl fusion, pewne jest jedno - to wciąż bardzo modny nurt w aranżacji wnętrz. Zastanówmy się więc przed wyrzuceniem starocia po babci. Być może świetnie będzie się komponował z naszym nowoczesnym wnętrzem.