Nietypowe kolory mebli wypoczynkowych

Meble wypoczynkowe w mocnych kolorach są obecnie bardzo modne. Odpowiednio dobrane barwy mogą sprawić, że sofa czy fotele będą prawdziwą ozdobą wnętrza.

Dobierz kolor do wielkości pomieszczenia

Nieodpowiednio dobrane kolory we wnętrzach mogą negatywnie wpływać na samopoczucie mieszkańców. Wprowadzają wrażenie bałaganu i dysharmonii. Salon jest miejscem w którym odpoczywamy, dlatego warto poświęcić czas na odpowiedni dobór barw.

Pamiętajmy, że kolory mebli i dodatków we wnętrzach, powinny być dopasowane do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Jasne kolory i chłodne barwy optycznie powiększają wnętrze, a ciemne i ciepłe kolory sprawiają, że wygląda ono na mniejsze niż w rzeczywistości. Wniosek? Jeśli mamy duży, przestronny salon wybierzmy meble czerwone, bordowe lub szare. W bardzo małym pokoju, lepiej będą wyglądać sofy w pastelowych odcieniach. Nie ustawiajmy ciemnych, rzucających się w oczy mebli tuż przy ścianach. Salon będzie wyglądał na znacznie mniejszy.

Kolor wpływa na samopoczucie

Meble wypoczynkowe w jasnych kolorach to bezpieczne rozwiązanie dla osób, które nie chcą by sofa czy fotele zdominowały przestrzeń i zbyt silnie przyciągały uwagę. Kolor niebieski uspokaja i wycisza. Dobrze łączy się z odcieniami bieli i pastelami. Podobnie działa zieleń, która relaksuje i daje poczucie bezpieczeństwa. Dużo pozytywnej energii dostarcza kolor żółty i pomarańczowy. Najintensywniejszy z ciepłych kolorów jest bez wątpienia czerwony. Kolor ten sprawdzi się w salonie, w którym spędza się dużą część dnia. Czerwień rozwesela i działa pobudzająco, jednak należy ją wprowadzać do wnętrz bardzo ostrożnie.

Postaw na kontrast

Jeśli chcemy mocno podkreślić charakter naszego salonu, zdecydujmy się na kolory kontrastowe. To odważne posunięcie, ale przy odpowiednio dobranych kolorach, efekt może być oszałamiający. Sekret dobrej aranżacji wnętrza tkwi w dobieraniu dopełniających się nawzajem chłodnych i ciepłych barw. Meble w intensywnych kolorach, odpowiednio skontrastowane z kolorem ścian tworzą wyraziste i dynamiczne zestawienie. Na tle fioletowych ścian znakomicie prezentować się będzie żółta kanapa, a amarantowy kolor foteli idealnie będzie pasował do ścian w odcieniu chłodnej zieleni. Nie jesteście przekonani, do tak ryzykowanych rozwiązań? Postawcie na sprawdzone połączenia. Meble w mocnych, intensywnych kolorach najbezpieczniej łączyć je ze ścianami w odcieniach szarości, beżu czy pudrowego różu.

Pamiętajcie o sprawdzeniu, jak meble prezentują się w świetle słonecznym, a jak w sztucznym. Jest to szczególnie ważne, gdy decydujecie się na odcienie z czerwonej palety barw. Dobrze dobrane światło podkreśli dodatkowo efekt kolorystyczny.