Modny dom w loftowym stylu

W ostatnich czasach ogromną popularnością cieszą się lofty - proste, chłodne, pełne przestrzeni wnętrza urządzone w poprzemysłowych budynkach. Jeśli podoba wam się taki styl - bez obaw! Stosując się do kilku zaleceń możecie wyczarować wnętrza w stylu loftów, niezależnie od tego czy mieszkacie w kamienicy, domu, nowoczesnym apartamentowcu czy też bloku z wielkiej płyty!

Cegła na pierwszym planie

Typowe dla loftów są gołe, ceglane ściany. Mieszkańcy starych kamienic mają ułatwione zadanie - wystarczy zbić tynk pod którym znajdują się oryginalne cegły, następnie oczyścić je i zaimpregnować. Można także zdecydować się na ściany z klinkieru, bądź zastosować ręcznie formowaną cegłę licową. Najlepiej wybrać cegłę czerwoną z brązowym cieniowaniem. Nie trzeba od razu mieć "starego muru" w całym mieszkaniu. Wystarczy jedna widoczna ściana - np. w salonie. Alternatywą dla cegieł może być beton. Na ścianach można zastosować tynk imitujący beton, specjalne płytki gresowe lub tapety przypominające strukturą ten materiał.

Co za przestrzeń!

Lofty są zazwyczaj bardzo duże, wręcz onieśmielają swoją przestrzenią. Chcąc uzyskać podobne wrażenie w domu, zdecydujmy się na jasną, oszczędną kolorystykę. Najlepiej wybrać odcienie bieli, beżu lub szarości. Taka paleta optycznie powiększy pomieszczenie i wprowadzi charakterystyczny dla amerykańskich loftów chłód. Aby mieszkanie wydało się wyższe, warto pomalować sufity na śnieżnobiały kolor. Ściany powinny być jasne a podłogi ciemne. Odrobinę ciepła mogą dodać dywany w kolorze podłogi.

Więcej światła

Jednym ze znaków rozpoznawczych stylu loftowego jest duża ilość świateł. Nie ma tu miejsca na ozdobne żyrandole, czy fikuśne lampki. Sprawdzą się metalowe klosze przypominające lampy z fabryk czy modne obecnie pojedyncze żarówki wiszące na kablach. Do wnętrz w takim stylu, znakomicie pasować będą stalowe lampy w bardzo nowoczesnych, oszczędnych formach.

Meble dobrej jakości,

W takich wnętrzach nie ma zbędnych sprzętów. Świetnie sprawdzą się oszczędne w formie meble. Warto zainwestować w dużą, skórzaną kanapę i nowoczesne fotele dobrej jakości. Można poszaleć z kolorem - czerwona lub bordowa sofa będzie strzałem w dziesiątkę! Trzymajmy się zasady - im mniej, tym lepiej!

Diabeł tkwi w szczegółach

Warto też skupić się na wyrazistych elementach - nowoczesnym obrazie na ścianie, czarnobiałych zdjęciach, wazonie w geometrycznym kształcie czy np. wyciskaczu do cytrusów stworzonym przez słynnego projektanta. Na ścianach można też powiesić proste lustra, koniecznie bez ram. To sprytny sposób na optyczne powiększenie pomieszczeń.