Sterowanie pracą instalacji grzewczej

Z roku na rok rosną ceny energii cieplnej. Jedną z możliwości ograniczenia kosztów ogrzewania domu, jest odpowiednie ustawienie automatyki sterującej pracą instalacji centralnego ogrzewania.

Pracą poszczególnych elementów nowoczesnych instalacji grzewczych steruje odpowiednio dobrana automatyka. Może to być regulator pokojowy, wyposażony w czujnik temperatury wewnętrznej, lub automatyka pogodowa z czujnikiem zewnętrznym. Ale nawet najdroższy i najlepszy sterownik wymaga właściwego zaprogramowania, dostosowanego do potrzeb danej rodziny.

Dokonane przez użytkownika nastawy będą miały duży wpływ zarówno na poziom komfortu cieplnego, jak i na koszty eksploatacji instalacji. Warto zatem zapoznać się z najważniejszymi zasadami ustawiania regulatorów.

Temperatura w pomieszczeniach

Fachowcy zalecają ustawienie na regulatorze pokojowym najniższej wartości temperatury, jaka zapewni nam komfort cieplny w domu. Dla jednych może to być 19°C, dla innych 21°C. Pamiętajmy jednak o tym, że podniesienie temperatury w pomieszczeniach o 1°C oznacza wzrost rocznych kosztów ogrzewania domu o około 6-7%.

Programowanie instalacji grzewczej

Regulatory pokojowe umożliwiają ustawienie co najmniej dwóch różnych wartości temperatury (dziennej i nocnej) oraz godzin, w których mają one obowiązywać. Przykładowo - gdy nie ma nas w domu, można zaprogramować niższą temperaturę, co pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania.

Zwróćmy przy tym uwagę, aby nie przesadzać ze zbytnim obniżaniem temperatury nocą lub podczas naszej nieobecności w domu. Podczas kilkugodzinnej redukcji ogrzewania może dojść do znacznego wychłodzenia ścian, co w efekcie doprowadzi do odczucia nieprzyjemnego zimna w domu. To, o ile stopni obniżymy temperaturę, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku.

- Dom o konstrukcji lekkiego drewnianego szkieletu . Taki budynek nagrzewa się bardzo szybko. Dlatego nocą lub podczas naszej nieobecności w domu można obniżać temperaturę nawet o kilka stopni Celsjusza.

- Dom o konstrukcji murowanej . Jeśli dom zbudowany jest z cegły, pustaków lub bloczków, wówczas nie warto zbytnio obniżać temperatury w nocy. Często w takich budynkach wyłączenie ogrzewania nawet na kilka godzin nie spowoduje zauważalnego spadku temperatury powietrza w pomieszczeniach. Ma to związek z tym, że ściany oddają zakumulowane wcześniej ciepło. Dlatego zaleca się, aby obniżać temperaturę na noc jedynie o 1-2°C, wyłącznie w celu poprawy komfortu snu. Rano, zanim wstaniemy z łóżka, sterownik powinien uruchomić kocioł, żeby podnieść temperaturę do odpowiedniej wartości.

Uwaga! W nowym domu (szczególnie o ciężkiej konstrukcji) w pierwszych dwóch sezonach grzewczych należy raczej zrezygnować z nocnego obniżania temperatury powietrza. Taki budynek zawiera w sobie jeszcze wiele wilgoci i zróżnicowanie temperatury w dzień i w nocy może powodować naprzemienne odparowanie i wchłanianie wilgoci przez ściany budynku.

Nastawy głowic termostatycznych przy grzejnikach

Zadaniem zaworów termostatycznych umieszczonych przy grzejnikach, jest pomiar temperatury w pomieszczeniu i regulacja przepływu wody przez grzejnik. Gdy temperatura w pokoju przekracza wartość ustawioną za pomocą głowicy termostatycznej, wówczas przepływ wody maleje. I odwrotnie - kiedy temperatura w pokoju jest niższa od ustawionej wartości, zawór otwiera się i gorąca woda przepływa przez grzejnik.

Dla prawidłowej pracy instalacji ważne jest, aby temperatura ustawiana na głowicy nie była niższa od wartości ustawionej za pomocą centralnego regulatora, na przykład pokojowego. W przeciwnym razie, przy ustawieniu regulatora na przykład na 20°C i głowicy termostatycznej na 18°C, praca instalacji zostanie zakłócona. Sterownik będzie cały czas żądał pracy kotła, a głowice termostatyczne zredukują, a potem zamkną przepływ wody przez grzejnik po przekroczeniu ustawionych 18°C. Oczywiście, jeśli w jednym czy dwóch pomieszczeniach (z reguły sypialniach) chcemy utrzymywać niższą temperaturę, to na głowicy termostatycznej ustawiamy niższą wartość niż na centralnym regulatorze. Nie może to jednak dotyczyć wszystkich grzejników w domu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA