Bez strat energii. Energooszczędne bramy garażowe i drzwi wejściowe firmy Hörmann

Powszechne dążenie do obniżenia kosztów energii ponoszonych podczas użytkowania domu oraz ekologiczne aspekty efektywnego gospodarowania energią sprawiają, że inwestorzy z dużą uwagą przyglądają się wszelkim innowacjom podnoszącym izolacyjność cieplną budynku. Dlatego firma Hörmann oferuje coraz to nowe rozwiązania, które podnoszą termoizolacyjność drzwi wejściowych i bram garażowych.

Ciepło w garażu i w domu

Jeśli garaż znajduje się w bryle budynku, to ciepło z graniczących z nim ogrzewanych pomieszczeń przenika na zewnątrz. Eksperci podkreślają, że taki dom powinien mieć garaż wyposażony w bramę segmentową zbudowaną ze stalowych segmentów o grubości nie mniejszej niż 42 mm. Brama taka musi być dokładnie wypełniona pianką poliuretanową o bardzo wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Ważne przy tym jest, aby pianka szczelnie wypełniała wszystkie zakamarki blatu. Istotne są też łączenia między segmentami bramy oraz między segmentami a ościeżnicą. Uwagę zwrócić należy na trwale elastyczne i odporne na działanie warunków pogodowych uszczelki, umieszczone na wszystkich krawędziach bramy oraz na jak najszersze krawędzie styku między segmentami. Współczynnik przenikania ciepła U dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m? nie powinien przekraczać 1,3 W/m?.

Te wszystkie warunki spełniają bramy segmentowe LPU 40 firmy Hörmann .

Ościeżnica TermoFrame - jeszcze cieplej

Energooszczędność bramy garażowej zależy jednak także od sposobu montażu. Najnowszym, skonstruowanym przez firmę Hörmann, systemem dodatkowo ograniczającym straty energii cieplnej jest montaż ościeżnicy ThermoFrame z zastosowaniem przegrody termicznej między ościeżnicą a ścianą budynku. Ten system dodatkowo pozwala ograniczyć straty energii cieplnej i polepsza właściwości termoizolacyjne bram garażowych LPU 40.

Ościeżnica ThermoFrame oddzielona jest od ściany budynku specjalną przegrodą termiczną, która sprawia, że elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą. W ten sposób minimalizuje się powstawanie mostków cieplnych, będących przyczyną zwiększonych strat ciepła. Ościeżnica ThermoFrame wyposażona jest w wytrzymałą ramę z tworzywa sztucznego oraz dodatkowe "wargi" uszczelniające, stykające się z płytą bramy na trzech krawędziach - po bokach i w jej górnej części. Brama LPU 40, której współczynnik przenikania ciepła jest i tak niski (dla płyty bramy wynosi 0,9 W/m?K), z taką ościeżnicą znacząco zwiększa swoje właściwości termoizolacyjne - nawet o 15 procent.

Drzwi zewnętrzne - ciepłe, bezpieczne, atrakcyjne

Izolacyjność cieplną fasady domu podnieść też mogą oferowane przez firmę Hörmann drzwi zewnętrzne: ThermoPro i TopPrestigePlus . To propozycja dla tych, którzy stawiając na energooszczędność, nie chcą rezygnować ani z ochrony przeciwwłamaniowej, ani z atrakcyjności estetycznej drzwi, które traktują jak wizytówkę domu.

Stalowe skrzydła drzwi ThermoPro wyposażono w przegrodę termiczną. Dodatkowo, płyty drzwiowe o grubości 46 mm na całej powierzchni wypełnione zostały pianką poliuretanową. Straty ciepła eliminują: czterostronna przylga drzwiowa, podwójne uszczelki na wszystkich krawędziach płyty i dodatkowe uszczelnienie narożników w obszarze progowym. Termoizolacyjność podnoszą też wyposażone w przegrodę termiczną aluminiowe ościeżnice.

Współczynnik izolacyjności cieplnej wynosi nawet 1,2 W/m?K (w drzwiach bez przeszkleń). Znakomitą izolację cieplną w drzwiach z przeszkleniami zapewnia potrójne lub podwójne szkło izolacyjne.

Standardowe 11-punktowe zabezpieczenie gwarantuje doskonałą ochronę przeciwwłamaniową. Istnieje też możliwość zamówienia drzwi ThermoPro w wersji przeciwwłamaniowej, w klasie 2 wg PN - ENV 1627. Dodatkowo można zamówić naświetla boczne i górne o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej.

Drzwi ThermoPro oferowane są w bogatym wyborze wzorów, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych, oraz w 11 kolorach z palety RAL, a niektóre wzory w okleinie drewnopodobnej Decograin w kolorze Golden Oak i Dark Oak oraz w kolorze antracytowym Titan Metalic.

Różnorodność atrakcyjnych wzorów z bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i przeciwwłamaniowymi zabezpieczeniami łączą też w sobie drzwi TopPrestigePlus .

Drzwi te posiadają system aluminiowych profili o grubości 80 mm z przegrodą termiczną, a ich skrzydło o grubości 70 mm zbudowane jest z trzech warstw blachy aluminiowej i dwóch warstw pianki poliuretanowej. Dzięki temu w drzwiach bez przeszkleń współczynnik przenikania ciepła U może wynosić nawet 1,1 W/m?K. W drzwiach z przeszkleniami straty ciepła minimalizuje potrójne przeszklenie termoizolacyjne. Drzwi TopPrestigePlus, podobnie jak drzwi ThermoPro, można zamówić w wersji przeciwwłamaniowej w klasie 2 wg PN- EN 1627.

Zarówno ThermoPro jak i TopPrestigePlus to najlepszy przykład jak nowoczesne drzwi zewnętrzne mogą z sukcesem łączyć znakomitą termoizolacyjność z antywłamaniowością i ciekawym designem.