Ogrzewanie nadmuchowe - uwolnij się od... pogody!

Dopiero planujesz budowę domu? Jesteś na etapie projektowania? To być może... ostatnia chwila, by jednocześnie zaoszczędzić na ogrzewaniu i zadbać o komfort swój i rodziny.

Czy coś Ci to mówi? Trzaskający mróz i zawieja śnieżna. Odmrożone palce, nieustannie przemoczone ubrania, które nie wiadomo kiedy przeobrażają się w czerwone zakatarzone nosy. Za oknem? Wskaźnik temperatury centymetry poniżej zera. Biegun północny? Nie. Dobra polska zima.

Więc może inaczej: sierpień. Palące słońce i trzydziestostopniowy upał, który leniwie wypełnia powietrze i zmienia je w duszną masę

Wszyscy to znamy i, mimo że zarówno zima, jak i lato, mają swoje niewątpliwe zalety, czasem dobrze zrobić sobie wakacje od kaprysów pogody. Szczęśliwie teraz technologia daje nam możliwość stworzenia w domu takiego klimatu, jaki tylko nam odpowiada. Co więcej, to całkiem proste.

Inteligentne systemy ogrzewania nadmuchowego pozwalają dziś z łatwością dostosowywać i utrzymywać poziom temperatury, wilgotności i jakości powietrza w domu do poziomu, w którym czujemy się najlepiej. Z zalet takiego sposobu ogrzewania domu, od ponad 50 lat korzystają już mieszkańcy USA oraz Kanady. Od kilku lat to rozwiązanie staje się także coraz bardziej popularne w Polsce.

Recepta na ciepło

Na czym polega sekret rosnącej popularności tej formy ocieplania domu?

Na pewno nie na sile przekazów reklamowych atakujących z billboardów i kolorowych magazynów. O ogrzewaniu nadmuchowym poza branżą wciąż niewiele się mówi. Stąd osoby, które po raz pierwszy stykają się z tym rozwiązaniem, często są zaskoczone prostotą mechanizmu odpowiedzialnego za sukces.

Dobrze nam znane - i wciąż tradycyjnie najczęściej stosowane - systemy grzewcze potrzebują do rozprowadzenia ciepła wody. Dostaje się ona do grzejników lub rur grzewczych umieszczonych w podłodze i przenosi na nie energię cieplną. Dopiero wtedy ciepło oddawane jest do pomieszczeń.

Czynniki pośrednie, którymi są: woda, grzejniki i podłoga znacząco opóźniają podwyższanie temperatury. W konsekwencji ogrzanie domu może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Ogrzewaniu nadmuchowe tymczasem eliminuje czynniki pośrednie. Powietrze jest podgrzewane bezpośrednio, a następnie poprzez wymuszoną cyrkulację i system kanałów wentylacyjnych, rozchodzi się równomiernie po całym obiekcie.

To najbardziej efektywny sposób oddawania wytworzonego ciepła do otoczenia. Czas potrzebny do ogrzania budynku skraca się w ten sposób nawet do kilkunastu minut. A to zdecydowanie nie wszystko, co zyskają przyszli użytkownicy.

Mróz? Upał? To lubię!

Prosta konstrukcja systemu ogrzewania nadmuchowego oferuje znacznie więcej niż można by się spodziewać. Poprzez ciągłą cyrkulację powietrza oraz wykorzystywanie powietrza z zewnątrz zapewnia m.in. swobodną regulację ilości świeżego powietrza.

W ten sposób dom jest wciąż wentylowany, a jego mieszkańcy mogą oddychać świeżym powietrzem nawet bez otwierania okien. Takie rozwiązanie szczególnie chwali sobie pani Anna z Łodzi:

Bez obaw? Zdecydowanie, ponieważ w systemie nadmuchowym powietrze przed ponownym wdmuchaniem do pomieszczeń jest każdorazowo odfiltrowywane. Szeroka gama dostępnych filtrów pozwala wychwytywać nawet najmniejsze zanieczyszczenia: wirusy, bakterie, roztocza, kurz, pyłki, a nawet dym papierosowy.

Propozycja ta może zainteresować nie tylko alergików, którym otwarte okna kojarzą się z nagłymi atakami kichania i kaszlu, ale także rodziców, chcących uchronić swoje dzieci przed rozwojem podobnych dolegliwości.

W tym kontekście warto podkreślić także działanie dodatkowej lampy UVB bezwzględnej dla większości (od 97% do 99,9%) bakterii i wirusów. Dzięki niej system nadmuchowy skutecznie radzi sobie także z pleśnią i zanieczyszczeniami powietrza odpornymi na wszystkie pory roku.

Ale dzięki ogrzewaniu nadmuchowemu użytkownicy zyskują także pewność, że powietrze w domu jest odpowiednio nawilżone, a skóra i drogi oddechowe zabezpieczone przed szkodliwym wpływem suchego powietrza. Docenia to szczególnie pani Magdalena z Płocka:

Jak to możliwe? W głównym kanale systemu w prosty sposób można zainstalować centralny, bezobsługowy element, który nawilża przepływające przez niego powietrze mgiełką pary wodnej. Automatyczna kontrola wilgotności powietrza pozwala dostosować jej poziom do indywidualnych potrzeb.

Własne upodobania dyktują też wysokość temperatury w domach użytkowników. Do systemu ogrzewania nadmuchowego, właściwie na każdym etapie jego instalacji, a także i później, można dodatkowo podłączyć moduł chłodzący, który szczególnie chwali sobie m.in. pan Piotr z Konstancina pod Warszawą:

Być królem we własnym domu

Najlepsze najlepszym, a pozostaje jeszcze po prostu dobre. A do takich należą na pewno koszty związane z użytkowaniem systemu nadmuchowego.

Pierwsi polscy użytkownicy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni, gdy okazało się, że różnica w kosztach eksploatacji może sięgać nawet 30% - 40%. Wynika ona z takich elementów, jak brak czynnika pośredniego, jakim jest woda (unikanie strat energii), wyższa sprawność całego układu (mniejsze zapotrzebowanie na energię) oraz niska bezwładność układu (szybsze ogrzewanie pomieszczeń).

Sumę zaoszczędzoną na ogrzewaniu można z kolei przeznaczyć na przyjemniejsze dodatki, chociażby zagospodarowanie przestrzeni powiększonej po wyeliminowaniu grzejników, kaloryferów, czy tak dobrze sprawdzonych w naszym klimacie grzejników.

Usunięcie tych kilku elementów być może i nie zamienia domu w pałac, ale system ogrzewania nadmuchowego pomoże użytkownikom zadbać, by w domu automatycznie zawsze panowały idealne, wręcz pałacowe, warunki.

Automatyczna kontrola pozwala spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających władców. Chłodna bryza w salonie i przytulne ciepło w sypialni? Nic prostszego. Wydzielenie odrębnych stref budynku i zaprogramowanie różnych parametrów powietrza dla każdej z nich jest proste.

Dodatkowo pozwala na integrację z internetowym centrum kontroli. Przygotowanie domu na własny powrót z pracy, czy podróży? Klikasz, ustawiasz i jest.

Cel: komfort

Wszystkie te urządzenia i funkcje mają na celu osiągnięcie jednego, istotnego efektu: pełnego komfortu. Do wygody, z jaką możemy osiągnąć idealny "domowy klimat", bardzo łatwo się przyzwyczaić. To nowoczesne rozwiązanie szybko staje się nieodzownym elementem codziennego życia.

Czy są jakieś wady tego rozwiązania? O ogrzewaniu nadmuchowym trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu czy wręcz planowania budowy domu. Dlaczego tak wcześnie? Odpowiedź na www.ogrzewanie-nadmuchowe.pl .

Więcej o:
Copyright © Agora SA