Jak dobrać moc kotła?

Gdy już zdecydowaliśmy, że nasz dom będzie ogrzewany gazem ziemnym, to teraz ważne jest, aby instalator dobrał nam odpowiedni kocioł: nie za mały, ale i nie za duży.

Wielu inwestorów rozpoczyna wybieranie kotła od rozstrzygnięcia kwestii, gdzie ma stanąć i ile jest na niego miejsca. Kotły wiszące kuszą niższą ceną i tym, że zajmują mniej miejsca niż stojące, dzięki czemu można je umieścić w ciągu szafek kuchennych. Kotły stojące współpracujące z zasobnikiem są większe, ale zapewniają większy komfort korzystania z ciepłej wody, niemożliwy do osiągnięcia z kotłem dwufunkcyjnym.

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem

Kocioł jednofunkcyjny współpracujący z zasobnikiem umożliwia komfortowy pobór ciepłej wody, gdyż jest ona zmagazynowana w zbiorniku i gotowa do użycia. Nie ma więc potrzeby stosowania urządzenia o dużej mocy, by podgrzewało wodę na bieżąco. Dobiera się go zatem, biorąc pod uwagę jedynie moc niezbędną do ogrzania budynku.

Jeśli nasz dom jest właśnie budowany, wartość tę odnajdziemy w projekcie. Dla budynku zamieszkałego od dawna, można określić moc kotła w sposób przybliżony, przyjmując orientacyjne zapotrzebowanie ciepła na 1 m2 powierzchni domu. Dla domów zbudowanych w latach 80. XX wieku wynosiło ono około 100 W/m2, obecnie zaś nie przekracza 70-80 W/m2.

Kocioł dwufunkcyjny

W małym domu z jedną łazienką najczęściej wystarczy zastosować kocioł dwufunkcyjny. Jak sama nazwa wskazuje, jest on urządzeniem dwuzadaniowym, przeznaczonym zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowania ciepłej wody do mycia. Jest ona produkowana na zasadzie przepływowej - w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą uruchamia się palnik kotła i podgrzewa wodę tak długo, jak jest ona pobierana.

Wymaga to zastosowania kotła o znacznej mocy. Do jej określenia trzeba najpierw ustalić, który punkt poboru ciepłej wody w domu potrzebuje jej najwięcej. Dopiero na tej podstawie dobiera się właściwą moc kotła dwufunkcyjnego. Instalatorom służą do tego specjalne wykresy. Co istotne, wielkość ta jest zwykle większa niż straty ciepła budynku.

Dobór modelu urządzenia

Ograniczona przestrzeń montażu. W takiej sytuacji najlepszy będzie kocioł wiszący, na przykład ecoTEC plus o niewielkich gabarytach - jego wysokość wynosi jedynie 72 cm, a szerokość - 44 cm; można go więc umieścić nawet w niewielkiej kuchni lub łazience.

Kocioł ten jest dostępny zarówno w wersji jedno-, jak i dwufunkcyjnej. Do wyboru mamy kilka modeli o zróżnicowanej mocy, dzięki czemu łatwo wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Ciepła woda w komfortowej ilości. Jeśli chcemy, by urządzenie nie zajmowało zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie dostarczyło wodę w komfortowej ilości (gdyż np. mamy dwie niezależne łazienki) polecanym rozwiązaniem jest montaż kotła ecoCOMPACT. Ma on 135 cm wysokości, a jego szerokość i głębokość nie przekracza 60 cm. Wbudowany w nim zasobnik warstwowy o pojemności 100 l, w ciągu 10 minut dostarcza aż 170 l wody o temperaturze 45°C.

Wysoka sprawność. Kocioł ecoVIT wyróżnia nietypowa konstrukcja wymiennika ciepła - ma dość znaczną objętość i rozbudowaną powierzchnię wymiany ciepła. Dzięki temu kocioł osiąga bardzo wysoką sprawność.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.