Jaką wybrać automatykę do sterowania kotłem

O kosztach eksploatacji i komforcie obsługi instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która odpowiada za sterowanie jej pracą.

Urządzenia sterujące instalacją grzewczą powinno się dobierać z uwzględnieniem następujących czynników: rodzaju kotła, bezwładności cieplnej instalacji grzewczej, wielkości i izolacyjności cieplnej budynku, a także trybu życia mieszkańców.

Aby obniżyć koszty ogrzewania, w wielu domach łączy się obecnie różne źródła ciepła: na przykład pracę kotła gazowego wspomaga kominek z płaszczem wodnym, a przygotowanie ciepłej wody może być uzupełnione o kolektory słoneczne.

Obsługa tych wszystkich urządzeń za pomocą oddzielnych sterowników byłaby dość uciążliwa. Polecanym rozwiązaniem jest więc montaż automatyki auroMATIC 620, która oprócz sterowania kilkoma źródłami ciepła (w tym aż 14 obiegami grzewczymi) reguluje także temperaturę wody na cele użytkowe oraz w basenie.

Mały dom

Gdy instalacja działa w niedużym domu, wystarczy zastosować sterownik pokojowy. Mierzy on temperaturę w budynku i jeśli spada ona poniżej ustawionej wartości, uruchamia kocioł, a gdy przekroczy ustawioną wartość - wyłącza go.

W tej grupie sterowników wyróżnia się calorMATIC 392, który oprócz opisanej wyżej regulacji, dodatkowo steruje temperaturą zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Nie zawsze bowiem potrzeba, by grzejniki nagrzewały się aż do 70 czy 80°C. Sterownik calorMATIC 392 na podstawie pomiaru rzeczywistej temperatury pokojowej i porównywania jej z ustawioną wartością ocenia ilość energii, jaka powinna zostać dostarczona do pomieszczeń. Następnie dobiera temperaturę zasilania instalacji grzewczej. Dzięki temu kocioł pracuje z wyższą sprawnością (przez co zużywa mniej gazu), niż gdyby współpracował ze standardowym sterownikiem pokojowym.

Kolejnymi atutami tego urządzenia są przejrzyste menu i prosta obsługa - jedynie za pomocą dwóch pokręteł. Co ważne, użytkownik korzystający z programu czasowego może ustawić w ciągu doby cztery różne temperatury.

Sterownik pokojowy umieszcza się w pomieszczeniu reprezentatywnym (czyli takim, w którym panuje średnia temperatura w domu), na wysokości, która zapewni jego wygodną obsługę - najczęściej 1,5 m nad podłogą. Należy zadbać o to, by sterownik nie był narażony na oddziaływanie promieniowania słonecznego lub przeciągu. Poza tym, nie powinien być ani umieszczony zbyt blisko grzejnika czy innego źródła ciepła, ani zasłonięty. Najbardziej polecanym miejscem montażu jest przeciwległa ściana w stosunku do okien i grzejników.

Ważne jest również to, by grzejniki w tym pokoju nie były wyposażone w głowice termostatyczne, a jeśli już są zamontowane, należy je ustawić na maksymalną temperaturę.

Duży dom

Do sterowania instalacją w dużych budynkach warto zastosować automatykę pogodową. Mierzy ona temperaturę zewnętrzną i odpowiednio do jej zmian dostosowuje ilość ciepła dostarczaną do pomieszczeń. Przykładem urządzenia z taką automatyką jest calorMATIC 430. Jeśli umieścimy go w jednym z pomieszczeń, będzie pełnił również funkcję sterownika pokojowego. Dzięki temu dostosuje temperaturę pracy instalacji do warunków zewnętrznych, a dodatkowo może też wyłączyć kocioł, gdy temperatura wewnątrz domu wzrośnie, na przykład z powodu obecności gości. Co ważne, calorMATIC 430 może sterować dwoma obiegami grzewczymi, na przykład ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.

Czujnik temperatury zewnętrznej powinien być zamontowany na północnej ścianie domu, co najmniej 2-3 m nad ziemią. Nie powinien być niczym osłonięty ani owiewany przez ciepłe powietrze z wnętrza domu (na przykład wypływające przez uchylone okno).

Sterownik pogodowy może być umieszczony na kotle lub w jednym z pomieszczeń (zasada jego montażu jest podobna jak sterownika pokojowego).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.