Jak wybrać materiał do ocieplenia domu?

Większość z nas chciałaby mieszkać w domu, który jest ciepły zimą i chłodny latem. Tylko prawidłowo wykonana termomodernizacja izolatorem wysokiej jakości np.; styropianem w kropki Termo Organiki gwarantuje uzyskanie tego komfortu.

Dodatkowe plusy? Zużywamy mniej energii, oszczędzamy pieniądze i chronimy środowisko.

Jeśli chcemy bez nerwów wykonać termomodernizację jeszcze w tym roku, warto już teraz podjąć decyzję o ociepleniu naszego domu. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego budynku, stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Zimą ciepło ucieka na zewnątrz, a latem przenika do pomieszczeń. W sezonie jesienno- zimowym ratujemy się grzejnikami, a latem, jeśli nas stać, klimatyzacją lub w najgorszym razie wiatrakami. Koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w domowych pomieszczeniach można jednak znacząco obniżyć, przeprowadzając termomodernizację swojego domu. Żeby była ona skuteczna, musi być wykonana izolatorami wysokiej jakości, dlatego warto wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

Uwaga na nieuczciwych producentów

Na rynku materiałów budowlanych bez problemu można znaleźć producentów, którzy sprzedają niepełnowartościowe materiały budowlane. Niestety, branża termoizolacyjna nie jest wolna od tej przypadłości, również tutaj znajdują się nieuczciwi producenci. Styropian od niesprawdzonych wytwórców może mieć o wiele niższe parametry od deklarowanych na etykiecie. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. Co więcej, nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości.

Mądry Polak przed szkodą

W sklepie czy hurtowni bardzo trudno sprawdzić, który materiał budowlany jest dobrej jakości, który gorszej, a który jest zwykłym budowlanym bublem. Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać? Na pewno, warto porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych produktów, liderów branży, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej lub na stronach internetowych, które z produktów posiadają konieczne certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej Instytuty zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. Tylko wysokiej jakości produkty takie jak np.; styropian w kropki Termo Organiki, posiadają rekomendacje techniczne jakości: RTQ. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.

Jak wybierać materiał do termomodernizacji:

 

- unikaj niezwykle tanich produktów,

 

- pytaj o rekomendacje audytorów zrzeszonych w ZEA,

 

- wybieraj markowe produkty od znanych producentów,

 

- wybieraj sprawdzone produkty np.: styropian w kropki

 

- sprawdzaj w Internecie i prasie branżowej, które produkty posiadają certyfikaty jakości,

 

- na stronach GUNB i UOKiK sprawdź czarną listę wadliwych produktów,

 

- nie kupuj od nieznanych importerów,

 

- pytaj o rekomendacje znajomych.

Więcej o: