Deski elewacyjne z drewna egzotycznego

Rynek materiałów budowlanych oferuje wiele sposobów wykończenia zewnętrznych ścian budynku. Oryginalną propozycją, posiadającą wysokie parametry wytrzymałościowe i spełniającą wygórowane kryteria estetyczne jest zastosowanie drewnianych desek. Profile elewacyjne wykonane z egzotycznego drewna Meranti, o żywiołowym odcieniu czerwieni zapewnią wyjątkowe walory wizualne. Ich nieskomplikowany montaż na elewacji zapewni izolację cieplną i akustyczną budynku.

Projektując elewację oczekujemy, że materiały pokrywające zewnętrzną ścianę budynku będą odporne na uszkodzenia, zmiany temperatur i inne warunki atmosferyczne. Nie mniejsze znaczenie przy jej aranżowaniu odgrywa również kolorystyka, która powinna współgrać z zastosowaną stolarką okienną i drzwiową oraz bliskim otoczeniem. Propozycją na ciekawą fasadę jest wykonanie jej z drewna pochodzącego z odległych zakątków świata. Oryginalna paleta barw drewna egzotycznego, oferowana przez DLH Poland , to kolory których nie odnajdziemy wśród europejskich gatunków drewna. Ich niesamowita barwa sprawi, że fasada stanie się wyjątkowo atrakcyjną wizytówką domu. W ofercie firmy znajdziemy azjatyckie drewno Meranti, które zastosowane na elewacji zagwarantuje nie tylko imponujący efekt wizualny, ale również maksimum ochrony termicznej i akustycznej budynku.

Żywiołowa czerwień Meranti

Drewno zastosowane na fasadach budynków posiada wiele atutów. Stanowi wyrazisty szczegół, który nadaje bryle estetyczny wygląd, potrafi doskonale uzupełnić śmiałe projekty architektoniczne. Drewniane profile elewacyjne z Meranti - drzewa liściastego z Azji - to propozycja dla osób poszukujących świeżych i oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych. Charakterystyczna barwa drewnianej elewacji, wykonana z desek Evero w kolorze żywiołowej czerwieni (Dark Red Meranti) lub stonowanego brązu (Meranti) - zbuduje ciekawy kontrast ze współczesnymi bryłami budynków. Deski Meranti wyróżniają się wysokimi parametrami technicznymi: gęstością, trwałością i lekkością. Ponadto charakteryzuje je stabilność wymiarowa i wysokie parametry izolacyjności.

Podstawa drewnianej elewacji - łata konstrukcyjna

Prawidłowy montaż desek na ścianie budynku ma decydujący wpływ na trwałość i estetykę elewacji. Od prawidłowego ich zainstalowania zależy efektywność konstrukcji i ochrona ścian zewnętrznych budynku przed warunkami pogodowymi.

Cała drewniana elewacja montowana jest na tzw. ruszcie, czyli podkładzie przytwierdzanym do ściany. Konstrukcja rusztu składa się z łat, których zadanie polega na udźwignięciu ciężaru desek elewacyjnych i powstrzymaniu obciążenia np. siły wiatru oraz pracującego drewna. Stąd też niezwykle istotne jest solidne wykonanie i profesjonalne zamontowanie konstrukcji pod elewacją. W przypadku renowacji starych domów szczególnie ważne jest także równe położenie konstrukcji łat.

Ruszt , na którym montowane są deski elewacyjne budowany jest z łat obrzynanych, o przekroju ok. 30 x 50 mm lub większym, z tego samego gatunku drewna. Trzeba pamiętać, że między deską elewacyjną, a ścianą musi zostać zachowana wolna przestrzeń, co najmniej 2 cm. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ umożliwia cyrkulację powietrza i właściwe obsychanie desek. Istotne jest również to, aby w dolnej i górnej części elewacji pozostawić szczeliny (otwory), którymi powietrze będzie mogło swobodnie wchodzić i wychodzić.

Przy montażu elewacji zwróćmy szczególną uwagę na odległość pierwszej deski elewacyjnej od ziemi, która powinna wynosić co najmniej 30 cm. Zapewnia to ochronę drewna m.in. przed odpryskującą od gleby wodą deszczową. Warto pamiętać również, że deski elewacyjne przeznaczone do montażu poziomego zaczynamy montować od dołu do góry, zawsze piórem do góry. Podczas montażu szczególną uwagę należy poświęcić tym miejscom, w których drewno narażone jest na bezpośredni kontakt z wodą (np. rynny, parapety).

Ceny:

- Deska elewacyjna Dark Red Meranti 20 x 145 x 135 mm cena ok. 204,18 zł/m2

- Deska elewacyjna Meranti 15 x 145 x 134 mm cena ok. 164,82 zł/m2

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: