Narzędzia, które przydadzą się w każdym domu

Podobno o własnym zestawie do majsterkowania marzy każdy chłopiec, patrząc na borykających się domowymi naprawami ojca czy dziadka. Co powinno wchodzić w jego skład?

Oto narzędzia, które powinny stanowić niezbędnik majsterkowicza.

Młotek

Jest ich nieskończona ilość typów i rodzajów. Mogą być ślusarskie, stolarskie, murarskie, dwuobuchowe, gumowe i ciesielskie. W domu używa się najczęściej młotków ślusarskich bądź stolarskich. Te pierwsze mają płaski tył i dziób w kształcie trójkąta. Drugie - płaski tył i rodzaj schodka z przodu.

Dobry młotek waży ok. 300 g. Cięższe są zbyt nieporęczne dla amatorów. Do wbijania drobnych gwoździ najlepsze są młotki 100-g. Na młotki ślusarskie można wkładać specjalne gumowe nakładki. Chronią one delikatne powierzchnie, np. stołu czy szafki, przed uszkodzeniem. Jeśli ktoś nie lubi nakładek, może zainwestować w gumowy młotek.

Ceny: młotek 300 g - 10-60 zł, młotek gumowy - 13 zł, młotek 100 g - 17 zł.

Śrubokręty

Przez profesjonalistów zwane wkrętakami. Składają się z uchwytu (powinien dobrze leżeć w dłoni) i tzw. końcówki. Końcówki mogą być stałe albo wymienne (można je wyjmować i zastępować np. końcówkami o innej średnicy). Śrubokręty dzielą się na płaskie (zakończone spłaszczonym ostrzem) i krzyżowe (zakończone krzyżykiem).

Dobrze jest mieć w domowej skrzynce narzędziowej przynajmniej kilka śrubokrętów o różnej średnicy końcówek, np. cztery płaskie i dwa krzyżowe.

Śrubokręty mogą być wyposażone także w tzw. neonowy próbnik napięcia. Możemy nimi sprawdzić, czy w gniazdku elektrycznym jest napięcie.

Ceny: zestaw (cztery normalne, dwa krzyżowe): 40-50 zł, kupowanie pojedynczych śrubokrętów raczej się nie opłaca - jeden to wydatek 15-25 zł. Neonowy próbnik napięcia od 1,20 do nawet 35 zł.

Klucze

Najlepiej kupować je w zestawach. Mogą być płaskie albo nasadkowe. Na domowe potrzeby w zupełności wystarczy zestaw o średnicy od 8 do 13 mm. Dobrze jest też kupić tzw. klucz szwedzki. Można w nim regulować szerokość uchwytu (rozwarcia) - nawet do 30 mm.

Ceny: jeden klucz - 14 zł, zestaw - 15-200 zł.

Miarki

W zupełności wystarczą dwie lub trzy. Do mierzenia dużych rzeczy przyda nam się zwijana miarka taśmowa. Taśma chowa się w specjalnym metalowym albo plastikowym korpusie. Zazwyczaj ma 10, 20 albo 30 metrów. Występują także w wersji miniaturowej - kilkumetrowej. Tę ostatnią można swobodnie schować w kieszeni.

Przydać może się także tzw. calówka. Jest to składana drewniana miarka długości 2 metrów. Może dzielić się na 10- albo 20-cm odcinki.

Nie zapomnijmy też o poziomicy. Dzięki niej możemy sprawdzić, czy np. powierzchnia podłogi jest równa, czy nie. Poziomica przypomina kształtem prostokątną belkę. Pośrodku w szklanej obudowie ma wodę i pęcherzyk powietrza, który wskazuje odchylenie od poziomu.

Ceny: miarka taśmowa 3 m - 6 zł, 5 m - 19 zł, 8 m - 35 zł, 20 m - 45 zł, 50 m - 115 zł, calówka 2 m - 13-18 zł, poziomica aluminiowa 38-62 zł.

Kombinerki

Podobnie jak śrubokrętów jest ich wiele rodzajów. W domowej narzędziowni najbardziej wskazane są obcęgi do gwoździ, kombinerki, oraz szczypce do cięcia drutu. Obcęgami możemy wyjmować krzywo wbite gwoździe, kombinerkami wyginać druty i metalowe taśmy oraz ciąć cienkie druty metalowe, a szczypcami ciąć druty i przewody elektryczne.

Ceny: kombinerki - 70 zł, szczypce - ok. 30 zł, obcęgi - 10-70 zł.

Wiertarko-wkrętarka

Za jej pomocą można wiercić w drewnie, metalu, gipsie, a w przypadku modeli udarowych nawet w murze. Da się nią także wkręcać śruby i śrubki. Do użytku domowego w zupełności wystarczy nam wiertarko-wkrętarka o napięciu 12 V.

Ceny: 250-430 zł.

Klej błyskawiczny

Mają bardzo krótki czas wiązania, zazwyczaj do 10 sekund. Najpopularniejsze to Super Glue, Kropelka, Cyjanopan i inne. Sprzedaje się je zwykle w maleńkich (2-3 g) tubkach. Nadają się do drobnych napraw. Mają zastosowanie w modelarstwie, przy klejeniu plastiku, drewna, metalu, gumy, skóry, szkła porcelany i papieru. Nie kleją polietylenu, silikonów i styropianu (działają w tym przypadku jak rozpuszczalnik). Nie wiążą też powierzchni porowatych ani nie wypełniają ubytków.

Ceny: 1-3 zł

Silikon

Dostępny np. w tubach o pojemności 150 ml lub 300 ml. Przypomina pastę do zębów.

Można nim uszczelniać np. płytki w łazience, złączenie wanny z ceramiką itp. Ma dobrą przyczepność do szkła, betonu, cegły, ceramiki, stali nierdzewnej, aluminium anodyzowanego, powierzchni malowanych i drewna.

Ceny: Tuba 150 ml - ok. 10 zł

Taśma uniwersalna

Przyda się w walce z pękniętą rurą od odkurzacza, dziurawym materacem, wężem ogrodowym czy uszkodzonym wiadrem. Można nią zakleić bagażnik w samochodzie, gdy zepsuł się zamek, przymocować drzewko do palika w ogrodzie.

Pomimo dużej wytrzymałości nie potrzeba nożyczek do jej odcięcia, potrzebny kawałek taśmy po prostu odrywa się zdecydowanym ruchem.

Ceny: rolka 10 m - 12 zł

Uwaga!

Kupując narzędzia, pamiętajmy, że produkty markowe (np. firm Stanley, Bahco, Bosch) są nawet kilkakrotnie droższe od narzędzi mniej znanych firm. Stąd duże rozpiętości cenowe. Na skompletowanie minizestawu do majsterkowania możemy więc wydać od 100 do 2000 zł.

Ceny z hipermarketów budowlanych

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.