Zasobnik ciepłej wody
A by dobrać pojemność zasobnika, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, ile osób mieszka w domu i z ilu punktów w tym samym czasie będzie pobierana woda. Przykładowo - w domu z dwiema łazienkami najprościej jest określić wielkość zbiornika na podstawie jednoczesnego zużycia wody przez największe punkty, czyli wannę i prysznic. Do napełnienia małej wanny potrzeba mniej niż 100 l, dużej - aż 250 l. Zaś podczas dziesięciominutowej kąpieli pod prysznicem możemy zużyć tylko 70, bądź nawet 250 l. Zależy to od rodzaju zamontowanej baterii. Jeśli korzystamy ze standardowego natrysku, przepływ wynosi 7-8 l/min, ale już dla panelu prysznicowego z hydromasażem waha się od 15 do 25 l/min. Następnie sumujemy obie te wartości (np. 100 l + 10 min × 7 l/min) i na tej podstawie dobieramy taki model zasobnika, który w ciągu 10 minut zapewni nam co najmniej taki przepływ wody. W katalogach producenci określają ten parametr techniczny jako wydajność początkowa albo chwilowa.
Wybierając zasobnik, oprócz jego pojemności i wydajności powinniśmy również zwrócić uwagę na sposób podgrzewania wody. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, ale najpopularniejsze są zbiorniki z wężownicą oraz warstwowe.
Tradycyjne z wężownicą
Wężownica to znacznej długości rura w postaci spirali, umieszczona w dolnej części zasobnika. W czasie podgrzewania zasobnika przepływa przez nią gorąca woda z kotła, która przekazuje ciepło do wody użytkowej. Przykładem takiego rozwiązania są zasobniki uniSTOR VIH R . Cechują się one dużą mocą wężownicy i wysoką wytrzymałością (ciśnienie wody może wynosić nawet 10 bar). Ponadto, są one wyposażone w anodę magnezową zapobiegającą ich korozji, króciec spustowy oraz króciec cyrkulacji ciepłej wody. We współpracy z odpowiednio dobranym kotłem zapewniają szybkie podgrzanie wody i niskie koszty eksploatacji, dzięki skutecznej izolacji termicznej.
Podobnym rozwiązaniem są zasobniki z serii uniSTOR VIH CQ . Od poprzednich różnią się tym, że obudowa zewnętrzna ma kształt prostopadłościanu, a nie walca. Pozwala to na estetyczny montaż urządzenia, gdyż poziome odcinki rur i przyłącza zostały ukryte pod górną częścią obudowy. Ponadto, w zasobniku zamontowano wskaźnik stanu anody magnezowej, co ułatwia kontrolę jej zużycia zarówno użytkownikowi, jak i serwisantowi. Dzięki temu nie ma potrzeby wykonywania corocznego demontażu anody. Wystarczy poczekać, aż zapali się odpowiednia dioda i dopiero wtedy dokonać wymiany lub oczyszczenia anody.
Warstwowe
W urządzeniach tych nie stosuje się wężownicy, lecz dodatkowy wymiennik ciepła i małą pompę obiegową. Zimna woda pobierana jest z dolnej części zasobnika i przetłaczana przez pompę do wymiennika ciepła, w którym zostaje podgrzana do oczekiwanej temperatury. Stąd trafia do górnej części zasobnika. W ten sposób warstwa po warstwie cała zawartość zasobnika zostanie podgrzana do ustawionej przez użytkownika temperatury. Pozwala to na akumulację tej samej ilości ciepła w mniejszej objętości wody. Dzięki temu zasobnik warstwowy o pojemności 100 l może zastąpić zasobnik z wężownicą o pojemności 150 l. Mniejsza zaś pojemność zasobnika umożliwia jego integrację z kotłem.
Takie kompaktowe urządzenie przypomina z wyglądu lodówkę i jest szczególnie polecane do małego domu, w którym najczęściej trudno jest znaleźć miejsce na oddzielny kocioł oraz zasobnik, a także łączącą oba te elementy instalację.
Jednak jedną z najważniejszych zalet zasobników warstwowych jest o wiele krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym schłodzeniu zasobnika. W przeciwieństwie bowiem do zasobników z wężownicą, zasobniki warstwowe nie ogrzewają jej równomiernie w całej objętości, a małymi partiami, od razu do zadanej temperatury. Dzięki temu, nawet jeśli zużyjemy całą wodę do napełnienia dużej wanny, już po kilku minutach mamy znów do dyspozycji ciepłą wodę.
Efektywne połączenie
Ciekawym rozwiązaniem jest też kocioł auroCOMPACT , który zawiera zasobnik warstwowy z dodatkową wężownicą solarną oraz pompą obiegową i sterownikiem. Urządzenie to łączy w sobie kompaktowe wymiary, dużą wydajność ciepłej wody i możliwość wykorzystania energii słonecznej.
-
Roboty kuchenne. Który model sprawdzi się najlepiej?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wyposażenie ogrodu. Stwórz wymarzone miejsce do relaksu!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Ta sukienka to pewniak na ważną uroczystość. Sprawdzi się na wiele okazjiMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
SMEG - marka, która pobija designem wszystkie inne! Sprzęt stylizowany na lata 50. teraz w promocji
-
Olej rydzowy to naturalny i skuteczny sposób na kleszcze w ogrodzie. Jak go stosować?
- Aranżacja małego balkonu? Oto kilka genialnych pomysłów na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni
- Łazienka w tym stylu często uznawana jest za ideał. Jasna, przytulna i przestronna
- Weź 2 zł i idź do supermarketu. Dzięki temu genialnym trikowi zapomnisz o ślimakach w swoim ogrodzie
- Ostryż zachwyca egzotycznymi kwiatami i efektownymi liśćmi. Jego korzeń przyda się również w kuchni
- Czym zasłonić balkon? Oto 3 pomysły na stylowe i efektowne osłony balkonowe