Przepis na wygodne schody wewnętrzne

Schody są niezbędne, aby dostać się na wyższą kondygnację. Muszą być wygodne i bezpieczne, nie zaszkodzi więc dokładnie sprawdzić, czy to, co zaproponował architekt, jest na pewno dobrym rozwiązaniem.

Wymiary schodów wewnętrznych

Schody w domu jednorodzinnym powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości. To wystarczy, by jedna osoba mogła swobodnie po nich się poruszać. Jednak by wygodnie mogły się na nich minąć dwie osoby, muszą być szersze i mieć 100-115cm. W jednym biegu umieszcza się od 3 do 17 stopni (o 1 lub 2 stopnie łatwo się potknąć, z kolei zbyt długie biegi narażają użytkowników na spory wysiłek i bolesny upadek). Za najbezpieczniejsze uznaje się schody z biegami złożonymi z 9-12 stopni, rozdzielonymi spocznikiem; za najwygodniejsze - takie z jednakową liczbą stopni w każdym biegu.

Stopnie. By sprawnie poruszać się po schodach, trzeba każdy stopień pokonywać jednym krokiem. Dlatego wymiary stopni zostały wyprowadzone z długości ludzkiego kroku (60-65 cm, średnio 63 cm). Zależność tę wyraża wzór 2h + s = 60-65 cm, w którym h to wysokość stopnia, a s - jego szerokość. W praktyce oznacza to, że im wyższy będzie stopień, tym węższą powinien mieć poziomą płaszczyznę (stopnicę).

Sposób na wygodne schody wewnętrzne

Wszystkie stopnie schodów muszą mieć dokładnie taką samą wysokość. Nawet kilkumilimetrowe różnice są niebezpieczne, gdyż łatwo można się wtedy potknąć. Jeśli więc planujemy zrobić schody żelbetowe, powinniśmy już na etapie ich wylewania wiedzieć, czym wykończymy stopnie, a także podłogę na parterze i na piętrze, by odpowiednio zwiększyć i zmniejszyć wysokość pierwszego i ostatniego stopnia. Pierwszy z reguły musi być znacznie wyższy niż pozostałe (bo później gruba warstwa ocieplenia pod podłogą parteru wyrówna tę różnicę), a ostatni - niższy (by po ułożeniu na nim okładziny, na przykład drewnianej stopnicy zwanej trepem, okazał się równy z podłogą).

Wchodzącym po schodach trzeba zapewnić przynajmniej 225 cm "luzu" nad głową - dlatego kształt schodów musi być dopasowany do przeznaczonego na nie miejsca.

Uwaga! Jeśli chcemy coś zmienić, nie róbmy tego na własną rękę (by wchodząc później na schody, nie uderzyć się na przykład w głowę), ale poprośmy o pomoc projektanta. Samodzielnie można wybrać jedynie sposób wykończenia stopni i podstopnic oraz materiał, z którego będzie wykonana balustrada.

Jak obliczyć wysokość skrajnych stopni w stanie surowym

Jeżeli założymy, że gotowe stopnie (razem z trepami o grubości 3 cm) będą miały po 17 cm, oraz że podłoga na parterze ma 15 cm, a na piętrze - 8 cm, to okaże się, że wysokość surowych skrajnych stopni powinna wynosić odpowiednio:

- 29 cm (14 cm + 15 cm) - dla pierwszego stopnia (na dole);

-12 cm (17 cm - 8 cm podłogi + 3 cm nakładki na niższym stopniu) - dla ostatniego (na górze).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: