Montaż schodów gotowych

Gotowe schody montuje się - odwrotnie niż popularne żelbetowe - zwykle już po ułożeniu podłóg. Mogą być w całości wykonane na zamówienie lub składane na miejscu z prefabrykowanych części.

Jeśli nie decydujemy się na wykonanie wewnątrz domu popularnych schodów żelbetowych, tylko na kupno gotowych, musimy zadbać o możliwość poruszania się między kondygnacjami w czasie budowy (schody gotowe montuje się bowiem dopiero na etapie prac wykończeniowych). Trzeba wtedy zbudować prowizoryczne schody tymczasowe, na przykład zbite z desek. Warto wyposażyć je w balustradę, by poruszanie się po nich było bezpieczne.

Z czego mogą być zrobione schody?

Tradycyjne schody drewniane. W całości wykonywane są z drewna, niekiedy łączonego z innymi materiałami. Indywidualnie projektowane, dekoracyjne schody do reprezentacyjnych pomieszczeń wykonuje się na zamówienie; najprostsze można kupić gotowe w supermarketach budowlanych (często są one przystosowane do samodzielnego montażu, jednak zawsze jest ryzyko, że nie będą idealnie pasować).

Najlepsze na schody jest drewno drzew liściastych. Coraz częściej wybierane są też gatunki egzotyczne; różnica w cenie schodów (o takiej samej konstrukcji) z drewna krajowego i egzotycznego zwykle wynosi 10-30%. Jeśli chodzi o kształt - nie ma tu żadnych ograniczeń; można zamówić schody jednobiegowe proste, zabiegowe, dwubiegowe, na planie koła czy kwadratu, prawo- i lewoskrętne, pełne lub ażurowe (schody ażurowe nie są dużo tańsze niż takie same pełne - różnica wynosi około 10%).

Producenci schodów mają w swoich punktach sprzedaży gotowe schody i katalogi z wzorami. Można wybrać z nich jakiś model w całości albo - wspólnie z wykonawcą - stworzyć projekt indywidualny. Projekt schodów można zobaczyć na ekranie komputera, "przymierzyć" schody do wnętrza, sprawdzić, jak będą wyglądały z różnymi balustradami i detalami wykończenia. Następnie schody są wykonywane w zakładzie producenta (trwa to zwykle od jednego do kilku miesięcy), po czym dostarczane na budowę i montowane.

Duże i bardzo reprezentacyjne schody robione przez dobrego rzemieślnika według indywidualnego projektu, będą dość drogie - mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy zł . Standardowe schody drewniane do domu jednorodzinnego kosztują około 15 000 zł (z pomiarem, transportem i montażem).

Schody kręcone. Są tańsze i łatwiejsze do zamontowania. Zajmują stosunkowo mało miejsca, ale - ponieważ są dość strome, a ich stopnie mają kształt klina - nigdy nie są tak wygodne, jak schody proste. Rzut poziomy schodów kręconych to koło (rzadziej kwadrat); średnica takich schodów ma zazwyczaj 120-220 cm. Składają się ze słupa nośnego, stopni i balustrady. Schody kręcone, na indywidualne zamówienie, są dość drogie (8000-11 000 zł ), jednak od pewnego czasu w dużych sklepach budowlanych można kupić tańsze, prefabrykowane schody do samodzielnego montażu (2800-3500 zł ).

Schody modułowe. To pojedyncze moduły (wspornik i stopnica), które nakłada się kolejno na siebie, łącząc je w jedną całość - tak, by powstał bieg schodów. Zajmują niewiele miejsca i są łatwe w montażu, ale nie są tak wygodne, jak tradycyjne. Mają szerokość 55-120 cm. Składają się z elementów konstrukcyjnych, stopni i balustrady. Elementy konstrukcyjne mogą być wykonane z metalu lub drewna. Zależnie od sposobu, w jaki połączy się elementy konstrukcji, schody mogą być jedno- lub wielobiegowe. Są bardzo uniwersalne; łatwo można według własnych potrzeb regulować ich skręt, wysokość i kształt biegu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: