Domy tanie w budowie - prosto, ekonomicznie i funkcjonalnie

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie projektami domów o prostej bryle, z funkcjonalnie zaaranżowanymi wnętrzami, które są jednocześnie tanie w budowie. Sprawdź na co powinieneś zwrócić uwagę, aby zbudować ekonomiczny dom. Poznaj projekty z kolekcji domów tanich w budowie.

Wielkość domu

Powszechnie uważa się, że im większy dom, tym wyższe koszty budowy. Wszystko zależy jednak od zastosowanych rozwiązań architektonicznych i skomplikowania bryły. Oznacza to, że dom o regularnym kształcie , z ograniczoną ilością detali architektonicznych będzie tańszy w budowie niż tej samej wielkości, ale ze skomplikowaną bryłą. Pamiętaj, że wybierając większy dom, ale o prostej konstrukcji, możesz zaoszczędzić na budowie.

 

Dom w wisteriach

Bryła domu

Prosta bryła oparta na rzucie prostokąta lub kwadratu, przykryta dwuspadowym dachem z oknami połaciowymi zamiast lukarn, bez dodatkowych detali architektonicznych, jest najbardziej ekonomiczna w budowie . Ozdobą takich domów mogą być ciekawie wkomponowane w elewację, elementy dekoracyjne takie materiały jak: kamień, drewno, stal lub klinkier. Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie na wybranych fragmentach elewacji tynków o innym kolorze i teksturze, podkreślających charakter domu. Takie wykończenie elewacji jest aktualnie najtańszą propozycją na rynku.

 

Dom - Miniaturka 2 (N)

Technologia

Bogata oferta materiałów budowlanych w kraju pozwala wybrać produkty odpowiadające Twoim preferencjom finansowym. Duża konkurencja wśród sprzedawców i składów budowlanych umożliwia dodatkowo wynegocjowanie rabatów na wybrane materiały. Pamiętaj, że wybrane przez Ciebie materiały budowlane muszą posiadać deklarację zgodności - czyli dopuszczenie do celów budowlanych. Możesz zmienić materiały zastosowane w projekcie na tańsze, ale o nie gorszych parametrach wytrzymałościowych.

 

Dom w zielistkach

Wnętrza

Wybierając dom tani w budowie zrezygnuj z bardzo drogiego podpiwniczenia oraz ogranicz powierzchnię zabudowy domu. Powinieneś skoncentrować się tylko na projektach domów z poddaszem użytkowym. Masz możliwość wyboru różnych rozwiązań funkcjonalnych, odpowiadających Twoim potrzebom. Pamiętaj, że dach dwuspadowy umożliwi Ci najbardziej optymalną aranżację powierzchni pod skosami i będzie zarazem rozwiązaniem ekonomicznym. Zobacz projekty domów z wizualizacją wnętrz.

 

Domu w idaredach

Ogrzewanie

Planując budowę taniego domu powinieneś zastanowić się nad jego ogrzewaniem. Istotny jest nie tylko koszt samej budowy, ale również późniejszej eksploatacji . Rozwiązaniami często wybieranymi przez Klientów są kotłownie na paliwo stałe lub gazowa. O ile w małych budynkach koszt ogrzewania gazowego jest porównywalny z kosztem ogrzewania paliwem stałym, to wraz ze wzrostem wielkości domu, bardziej ekonomiczne jest zastosowanie kotła na paliwo stałe . Bogata oferta nowoczesnych pieców z podajnikiem opału, sprawia, że tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne i nie wymaga częstej obsługi. Warto również wykorzystać kominek, który oprócz walorów estetycznych, umożliwia dogrzanie pomieszczeń domu, dzięki zastosowaniu systemu dystrybucji gorącego powietrza. Możesz również skorzystać z alternatywnych sposobów ogrzewania domu i wody użytkowej takich jak: pompa ciepła czy instalacje solarne . Musisz jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, które zwrócą się dopiero po kilku, lub kilkunastu latach.

 

Dom w poziomkach 5 (GN)

Koszty budowy

Budowa domu ekonomicznego powinna byś starannie zaplanowana. Unikniesz wtedy nieporozumień z wykonawcą, nieprzewidzianych wydatków lub opóźnień na budowie. Doskonałym narzędziem pozwalającym na kontrolowanie przebiegu całej inwestycji jest kosztorys budowlany. Z nim będziesz mógł precyzyjnie wycenić budowę swojego domu od fundamentów, aż po dach. Pamiętaj, żeby zamówić kosztorys budowlany ARCHON+ na CD wraz z wybranym projektem.