Jak czyścić sprzęt AGD?

Pralka, lodówka, okap kuchenny czy zmywarka - aby dobrze spełniały swoją rolę, trzeba od czasu do czasu je umyć, wymienić filtry, zajrzeć za uszczelki czy wyczyścić wnętrze. Jak zadbać o poszczególne domowe urządzenia AGD?

Są miejsca w domu, które często pomijamy w trakcie rutynowego sprzątania. W tych zakamarkach, korzystając z naszej nieuwagi i pośpiechu, stopniowo gromadzą się zanieczyszczenia. Wiosenne porządki to doskonała okazja, by spojrzeć tam, gdzie na co dzień nasz wzrok nie sięga i zadbać o czystość domowych sprzętów AGD.

Czyszczenie pralki

Na tworzenie osadów i rozwój mikroorganizów szczególnie narażone są urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Z tego powodu, pod lupę powinniśmy wziąć np. pralkę. Pojemnik, do którego wsypujemy proszek do prania i wlewamy płyn do płukania, trzeba co jakiś czas wyjąć i wyczyścić środkiem grzybobójczym . Od czasu do czasu używajmy programu prania 90°C , który pozwoli nie tylko zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy, ale także usunąć przykry zapach z otwartej pralki. Pamiętajmy także, by zaglądać do filtra w pralce - tam bowiem gromadzą się zanieczyszczenia oraz drobne przedmioty, których zapomnieliśmy wyjąć z kieszeni ubrań.

Czyszczenie zmywarki

Kilka razy w roku trzeba włączyć program czyszczenia urządzenia . W tym celu należy użyć preparatu odkamieniającego, uruchomić pustą zmywarkę z nastawionym programem zmywania intensywnego i maksymalną temperaturą. W miarę często trzeba czyścić filtr urządzenia, gdyż zbierają się tam resztki jedzenia.

Czyszczenie lodówki

Kuchennym urządzeniem, o którego czystość i higienę trzeba dbać szczególnie jest lodówka. Ma ona bowiem stały kontakt z żywnością. Powinno się systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie wymyć wnętrze lodówki za pomocą wody z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej . Zadbajmy też o to, by usunąć potencjalne źródła pleśni - resztki jedzenia i nieświeże produkty. Podczas czyszczenia urządzenia, zwracajmy uwagę zwłaszcza na miejsca trudno dostępne - pod półkami, szufladami, zamrażalnikiem czy uszczelkami. W nowoczesnych lodówkach spotykane są wyjmowane uszczelki . Można je wyjąć, umyć i po osuszeniu założyć, co niewątpliwie jest bardzo przydatnym rozwiązaniem.

Czyszczenie okapu kuchennego?

W kuchni niezwykle istotną kwestią, o której często zapominamy, jest czyszczenie filtra okapu. Zabrudzony filtr metalowy gorzej wyłapuje opary, a dodatkowo silnik okapu pracuje głośniej. W efekcie wzrasta wilgotność pomieszczenia, a od tego tylko krok do rozwoju grzybów. Mycie filtrów nie jest skomplikowane. Po uprzednim odłączeniu urządzenia z prądu, należy wyjąć filtr i umyć go w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Filtry metalowe można także myć w zmywarce.

Czyszczenie odkurzacza

Strażnikiem czystości w domu jest odkurzacz. Pamiętajmy o możliwości wykorzystywania podczas odkurzania specjalnych końcówek, które dołączane są zazwyczaj do wyposażenia odkurzacza - pomogą one usunąć kurz i pajęczyny z trudno dostępnych miejsc np. kaloryferów. Na rynku dostępne są także odkurzacze z końcówkami pokrytymi jonami srebra, które niszczą szkodliwe drobnoustroje. Jednak nawet ten pogromca kurzu wymaga czasem kontroli czystości filtrów. W niektórych odkurzaczach stosowane są zmywalne filtry Hepa - kiedy ulegną zanieczyszczeniu wystarczy je umyć.

Dbając o czystość dużych sprzętów AGD, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka pamiętajmy także, by co jakiś czas odsunąć urządzenia i wyczyścić zgromadzony pod nimi kurz. Jeśli to możliwe, należy następnie dosunąć sprzęt do samej ściany - tak, by nie pozostawały trudno dostępne szczeliny, gdzie będą zatrzymywać się zanieczyszczenia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: