Jak zadbać o właściwy mikroklimat w domu?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o właściwej wentylacji domów, tak aby uniknąć powstawania wilgoci, a w jej następstwie rozwoju pleśni i grzybów. Oprócz sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej czy mechanicznej ważna jest również odpowiednio wykonana izolacja termiczna elewacji. Najczęściej wykonywanym typem elewacji jest termoizolacja z wełny lub styropianu, a na to nakładany jest tynk.

Jednak takie rozwiązanie nie do końca rozwiązuje problem właściwej wentylacji budynku. Według standardów, które od lat 80-tych są coraz częściej stosowane w Europie Zachodniej w konstrukcji elewacji zewnętrznej należy zapewnić szczelinę wentylacyjną umożliwiającą swobodny przepływ powietrza od dołu budynku aż do okapu. Rozwiązanie takie nie jest wykonywane przy zastosowaniu metody lekkiej-mokrej.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania elewacji wentylowanej?

Położenie izolacji na zewnątrz budynku dostarcza mu licznych korzyści, a mianowicie:

- W okresie zimowym utrzymuje ciepło w budynku, a zimne powietrze nie ma dostępu do struktury budynku.

- W lecie fasada wentylowana pełni funkcję chłodzącą, gdy temperatury na zewnątrz są wysokie. Większość promieni słonecznych odbija się od budynku. Ciepło, które przechodzi przez płyty jest częściowo rozpraszane przez efekt wentylowania w szczelinie.

- Izolacyjność akustyczna ścian jest wyższa w porównaniu z innymi rodzajami konstrukcji.

- Brak utraty powierzchni mieszkalnej wewnątrz budynku.

Jakie są możliwości wykonania elewacji wentylowanej w przypadku domu jednorodzinnego?

Do wykonania elewacji wentylowanej domu jednorodzinnego można wykorzystać deski elewacyjne z włóknocementu. Są to nowoczesne produkty, które dzięki specyficznym właściwościom materiału, z którego są wyprodukowane charakteryzują się doskonałą estetyką, odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz niepalnością. Są idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu można uniknąć konieczności wykonywania co kilka lat prac konserwacyjnych. Ich montaż jest równie prosty jak mocowanie elewacji z desek. Wykonuje się go na ruszcie drewnianym, mocując deski za pomocą odpowiednich wkrętów. Istnieje kilka wzorów montażu w układzie poziomym lub pionowym oraz jako podbitka. Do cięcia i montażu można używać standardowych narzędzi.

Deski te mogą być stosowane zarówno na nowych budynkach jak i remontowanych. Podczas prac remontowych możliwa jest poprawa parametrów cieplnych budynku poprzez zmianę grubości materiału izolacyjnego. Panele polecane są szczególnie do domów, w których mają zastosowanie elementy drewniane. Montowane jako deskowanie na zakładkę lub na tzw. mijankę sprawiają, że budynek posiada naturalną elewację.

Włóknocementowe panele sprawdzają się nie tylko jako kompletny system elewacyjny, ale również jako system wykończeniowy obejmujący: szczyty, okapy i wykończenia okienne, czyli wszędzie, gdzie regularna konserwacja fasady jest niezwykle trudna. Dodatkowo, z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako wspaniała alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań z drewna, czyli na ogrodzenia, balkony, zadaszenia lub budynki gospodarcze.

Dlaczego warto wybrać nowoczesne deski elewacyjne?

Dzięki strukturze drewna i znakomitym właściwościom włóknocementu stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnego rozwiązania z drewna lub tworzywa sztucznego. Są odporne na gnicie, butwienie oraz ataki szkodników i owadów. Warstwa kryjąca powoduje, że nie jest konieczne malowanie w celu konserwacji, co pozwala to na zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z koniecznymi pracami naprawczymi. Do ich czyszczenia można używać mydła lub łagodnych detergentów, a następnie spłukać czystą wodą.

Deski nie kruszą się i nie łuszczą, a także nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur. Ze względu na swoją niepalność nadają się do stosowania w budownictwie szkieletowym.

Deski elewacyjne dostępne są w 30 różnych kolorach, wśród nich jest 6 drewnopodobnych: jasny dąb, ciemny dąb, heban, orzech, wiśnia i grusza. Można również wybrać deskę w kolorze naturalnym, którą można pomalować na dowolny kolor. Należy do tego użyć farb dyspersyjnych na bazie akrylu z odpornymi na działanie światła nieorganicznymi pigmentami.

Uzupełnieniem oferty jest system profili wykonanych z wysokiej jakości aluminium. Profile są dostępne w kolorach desek, tak aby uzyskać jednolity wygląd elewacji. Ułatwiają one montaż i poprawiają estetykę budynku. Najczęściej wykorzystywane są w okolicy okien, drzwi czy naroży fasady.

Więcej informacji na stronie www.cedral.pl