Spacer włoską riwierą - kostka brukowa

Kto choć raz miał możliwość odwiedzenia śródziemnomorskich krajów z pewnością w pamięci pozostawił obraz wąskich, brukowanych uliczek ciągnących się pomiędzy starymi kamienicami.

Kamienny bruk w dzień rozgrzany gorącymi promieniami słońca i oświetlony poświatą księżyca nocą, tworzy niepowtarzalny klimat włoskich miasteczek. Tą kameralną atmosferę z długą historią za sprawą obijanych kostek brukowych możemy przenieść na własną posesję i stworzyć ogród ala Bella Italia.

Włoskie ogrody w polskiej odsłonie

Włoskie wyczucie smaku i miłość do piękna to nie tylko zachwycające stroje kreatorów mody. Romantyczną duszę mieszkańców Italii doskonale odzwierciedlają także przydomowe ogródki położone w towarzystwie starych kamienic. Ogród w stylu śródziemnomorskim kojarzy się zazwyczaj z rozgrzanymi słońcem ścieżkami i kamiennym patio skrytym w błogim cieniu drzew i krzewów, miejscem idealnym do poobiedniej siesty. We włoskich ogrodach pielęgnowanych od pokoleń nie może zabraknąć również ciężkich, kamiennych donic, winorośli pnących się po ścianie domu i fontanny tworzącej orzeźwiającą, wodną mgiełkę. Każdy element, który się tam znajduje niesie ze sobą długą historię. Przestrzeń pokryta zieloną trawą z racji klimatu ograniczona jest do minimum, a posesję w większości zagospodarowują brukowane alejki i place, które decydują o wyjątkowości takich miejsc. Odrobinę południowoeuropejskiej atmosfery możemy wprowadzić na polskie ulice i prywatne posesje przy pomocy kolekcji kostek brukowych przypominających formą i strukturą stary bruk. Doskonale sprawdzą się w tej roli kostki celowo postarzane, jak Polbruk Carmino , w postaci małych trapezowych elementów w pięciu wymiarach lub Polbruk Nostalite Prima z płaskim stemplem - obie w wersji obijanej, imitującej bruk naznaczony duchem czasu. Do charakteru włoskich stylizacji pasować będą również Polbruk Albena , która swój wyjątkowy charakter zawdzięcza ciekawej, pofałdowanej fakturze przypominającej starodawny bazaltowy bruk oraz Polbruk Napoli o nieregularnej krawędzi brzegowej, które przeniosą nas w drogę do starych, tajemniczych ogrodów.

Wiosna we włoskich kolorach

Zimowy krajobraz powoli odchodzi w niepamięć, a za naszymi oknami natura leniwie budzi się do życia. Wiosna to dobra pora na prace w ogrodzie, kiedy to miejsce białych, śniegowych zasp zajmują kolorowe alejki oraz pierwsze pąki i zielone liście. Ta słoneczna pora roku szczególnie atrakcyjnie wygląda we włoskich ogrodach mieniących się całą ferią barw. Na takich posesjach również nawierzchnia oczarowuje wzorami i kolorystyką. Barwną mozaikę wzorowaną na toskańskich krajobrazach można stworzyć mieszając ze sobą kostki brukowe o różnych kolorach szarym, grafitowym i żółtym ( Polbruk Napoli płukany) lub zdecydować się na barwne, ciepłe melanże jak indiana w odcieniach zachodzącego słońca, piaskowe latte, ognista lawa czy rozgrzane pomarańczą galia i onyx ( Polbruk Carmino , Polbruk Nostalite Prima, Polbruk Albena ). Tak zagospodarowana przestrzeń nawet przy pierwszych promieniach wiosennego słońca sprawi, że nasz ogród ożyje i przywoła na myśl ciepłe, włoskie klimaty. Wyłożoną powierzchnię można urozmaicić wzorami, które łatwo stworzymy z pomocą kolekcji Polbruk Nostalite Prima lub Polbruk Carmino . Dzięki specjalnym trapezowym elementom do tworzenia łuków i kół możemy bawić się formą okręgu budując kręte ścieżki, a na nich ciekaw wzory. Co więcej, wszystkie wspominane kolekcje mają od 6 (Polbruk Carmino i Polbruk Nostalite Prima) do 8 cm (Polbruk Napoli) grubości, dzięki czemu możemy je wykorzystać niemal na każdym fragmencie naszej posesji, również podjeździe do garażu.

Czas na słoneczny taras

Taras to wyjątkowe miejsce łączące w sobie zalety domu i ogrodu. Z racji swojego położenia jest to również przestrzeń niezwykle wymagająca pod względem aranżacyjnym, szczególnie jeśli chodzi o nawierzchnię, która musi współgrać jednocześnie z charakterem domu, jak i roślinnością. Płyty tarasowe Polbruk Teriso sprawią, że nawet zwykła ogrodowa loggia zamieni się w letnie centrum dowodzenia integrujące wszystkich domowników. Polbruk Teriso to stylowe płyty tarasowe stworzone z myślą o ogrodowej architekturze. Kolekcja składa się z systemu elementów o nieregularnej powierzchni, przypominającej wizualnie fakturę prawdziwego piaskowca. Ich naturalnie wyglądająca struktura sprawia, że doskonale komponują się zarówno z kamieniem, drewnem, jak i kostką brukową o różnych wzorach i kształtach. Kolorystyka serii Polbruk Teriso utrzymana została w ciepłych, neutralnych stylistycznie tonacjach. Dostępne są płyty w trzech barwnych melanżach - jasnych beżach pastelle, brązowo-piaskowych sahara oraz grafitowo-czerwonej magmie, które doskonale podkreślają ich naturalny charakter. Płyty w dużych, praktycznych rozmiarach, pomoga nam z łatwością ułożyć nawet obszerne powierzchnie. W kolekcji dostępne są również specjalne elementy pozwalające na zbudowanie efektownych wzorów w kształcie koła. Możemy w ten sposób urozmaicić jednokolorową nawierzchnię lub łącząc elementy o różnych barwach, zbudować ciekawy wzór, będący centralnym punktem patio. Możemy z nich wykonać zarówno sam taras, jak również prowadzące do niego schodki, czy ścieżki wokół. W ten sposób stworzymy ogród rodem z włoskich rezydencji.

Są krajobrazy, których nie sposób zapomnieć - takie są również włoskie ogrody i miasteczka. Wzorując się na kolorystyce, materiałach i układzie, ich namiastkę coraz częściej więc tworzymy na własnych posesjach.

Więcej o: