Preparaty do zabezpieczania drewna w ogrodzie

Drewno wymaga dobrego zabezpieczania - szczególnie, jeśli jest eksploatowane na zewnątrz. Pomogą nam w tym produkty marki Bondex.

Drewno nie bez powodu cieszy się opinią jednego z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Z jednej strony jest bardzo plastyczne, a zarazem uniwersalne. Z drugiej zaś zachwyca swym naturalnym urokiem: ciepłymi kolorami, oryginalnymi fakturami oraz przyjemnym zapachem. Dzięki temu z powodzeniem sprawdza się w architekturze ogrodowej, stanowiąc idealny budulec dla mebli, altan czy płotów. Aby jednak cieszyć się pięknem drewna przez długi czas, potrzebujemy właściwego zabezpieczenia.

Co zagraża drewnu wokół domu?

Największym problemem związanym z eksploatacją drewna na zewnątrz jest wilgoć. Długotrwałe jej działanie sprawa, że materiał ulega silnej erozji mikrobiologicznej. Zarówno grzyby, pleśnie, jak i owady skutecznie niszczą tkankę drewna, pozbawiając go walorów estetycznych oraz konstrukcyjnych. Drugim zagrożeniem jest zmienność temperatur. Wystawianie drewna na działanie skrajnie niskich lub wysokich temperatur bez właściwego zabezpieczenia w krótkim czasie doprowadzi do powstania spękań, a nawet poważniejszych uszkodzeń. Wbrew pozorom równie szkodliwe jest także słońce. Kontakt z promieniowaniem UV sprawia, że drewno szybko traci kolor i szarzeje. Aby skutecznie zniwelować wspomniane problemy oraz cieszyć się pięknem naturalnego drewna przez długie lata, musimy je więc odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku elementów eksploatowanych na zewnątrz powinniśmy zrobić to w dwóch etapach: najpierw zaimpregnować powierzchnię odpowiednim preparatem, a następnie wykończyć za pomocą lakieru, lakierobejcy lub lazury.

Dlaczego należy stosować impregnaty do drewna?

Celem impregnacji drewna jest przede wszystkim zabezpieczenie materiału i uczynienie go odpornym na zarówno na działanie wilgoci, skrajnych temperatur, jak i szkodliwych mikroorganizmów czy owadów. Impregnat wnika w strukturę drewna, dzięki czemu doskonale wzmacnia je i nadaje pożądane właściwości. Warto więc wybrać produkt głęboko penetrujący - dzięki temu będziemy mieć pewność, że drewno zostanie należycie zabezpieczone. Przykładem takiego impregnatu może być Wood Preserver marki Bondex .

Czym wykańczać powierzchnie drewniane?

Właściwa impregnacja sprawi, że drewno będzie zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi i mikroorganizmami. Aby jednak uzyskać pełen efekt dekoracyjny, powinniśmy zastosować lazurę lub lakierobejcę - dzięki nim drewno zyska piękny wygląd.

Producent Bondex poleca Lazurę Uniwersalną do malowania i konserwacji wszelkiego rodzaju materiałów drewnianych, eksploatowanych na zewnątrz - szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku mebli ogrodowych, fasad oraz płotów. Produkt dostępny jest w 6 atrakcyjnych kolorach, które dyskretnie uwypuklają strukturę drewna. Jednocześnie Lazura Uniwersalna nie łuszczy się i nie pęka, a ponadto zabezpiecza powierzchnię przed działaniem promieniowania UV. Dzięki temu będziemy cieszyć pięknym drewnem przez wyjątkowo długi czas.

Kiedy jednak potrzebujemy produktu o unikatowych walorach estetycznych, można wypróbować lakierobejcę Satin Finish . Produkt tworzy bardzo elegancką powłokę, wyróżniającą się satynowym blaskiem. Do wyboru mamy 10 interesujących kolorów - znajdziemy wśród nich zarówno klasyczny dąb, jak i bardziej egzotyczny palisander. Lakierobejca marki Bondex doskonale radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - w tym także i ze zmiennymi temperaturami. Utworzona przez nią powłoka jest bardzo elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu sprawnie pracuje z podłożem drewnianym.

Jak malować drewno?

W przypadku zabezpieczania drewna równie istotna jest dobra technika malowania oraz solidność przeprowadzonych prac. Bez nich nawet najlepszy produkt nie spełni naszych oczekiwań.

Podstawa to właściwe przygotowanie powierzchni. Musi być ona odpowiednio sucha, co oznacza, że wilgotność drewna nie może przekraczać 18%. W innym wypadku impregnat nie wniknie odpowiednio w głąb materiału. Powierzchnia powinna być także czysta i niezatłuszczona. Stare, luźne powłoki najlepiej usunąć za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Następnie na drewno nanosimy pierwszą warstwę impregnatu za pomocą pędzla i zostawiamy do wyschnięcia. Następnie nakłady kolejną powłokę (liczba warstw powinna być zgodna z instrukcją producenta).

Na tak zabezpieczone drewno możemy nałożyć warstwę wykończeniową, aby uzyskać pożądany efekt dekoracyjny. Pamiętajmy, żeby malować wzdłuż słojów - wówczas lakier, lazura lub lakierobejca wnikną w głąb drewna. Jeśli w którymś miejscu zauważymy nadmiar produktu, rozcieramy go suchym pędzlem w celu wyrównania koloru i podkreślenia rysunku słojów. Drewno najlepiej malować bez przerw oraz nakładania wielu warstw - wówczas nie powstaną ciemne przebarwienia, a pomalowany przedmiot będzie odznaczał się czystą, naturalną barwą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: