Drzwi wejściowe otwierane do środka. Praktyczne rozwiązanie

Drzwi wejściowe to wizytówka domu. Dlatego powinny dobrze komponować się z elewacją. Ważne są materiały z jakich zostały wykonane, wzornictwo, kolor i sposób wykończenia. Ale równie istotne jest ich bezpieczeństwo, trwałość, szczelność i wysoka termoizolacyjność.

Duże znaczenie ma też kierunek otwierania. To on w dużej mierze decyduje o wygodzie i funkcjonalności wejścia do naszego domu. Z myślą o nich eksperci zalecają montaż drzwi otwieranych do środka.

Powszechną zasadą jest, że drzwi otwierają się w kierunku pomieszczenia, do którego prowadzą, czyli do środka. W budowanych w ostatnich latach domach jednorodzinnych drzwi otwierają się na ogół w stronę przestronnego przedpokoju. We współczesnych projektach nie ma bowiem wąskich przedsionków i ciasnych wiatrołapów, które wymuszałyby montaż drzwi wejściowych otwieranych na zewnątrz. Remont starszych domów nasuwa jednak pewne wątpliwości. Ale architekci je rozwiewają: lepsze są drzwi wejściowe otwierane do środka - to bezpieczniejsze i bardziej komfortowe rozwiązanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsionek jest tak mały, że skrzydło po otwarciu zabiera tyle miejsca, że trudno z niego korzystać.

Uwaga złodziej

Drzwi otwierane do środka są mniej narażone na włamanie - to, obok wygody, główny argument przemawiający za takim wyborem. Zawiasy znajdują się wtedy wewnątrz budynku, co najczęściej skutecznie zniechęca nieproszonych gości. Włamywacz nie ma bowiem możliwości obcięcia ich lub odkręcenia. Utrudnione jest też wyważenie drzwi. W krytycznej zaś sytuacji zawsze istnieje możliwość zabarykadowania się od środka.

Przywitaj gości

Decydując się na drzwi otwierane do wewnątrz, unikamy szeregu niedogodności i niezręcznych sytuacji. Przede wszystkim nie musimy obawiać się, że przy gwałtownym otwarciu uderzymy nimi gości. Otwierając drzwi do środka, zawsze witamy ich w progu, zachęcając tym samym do wejścia. Samo otwarcie drzwi staje się gestem powitania, zaproszenia. W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz wprost przeciwnie - otwarcie drzwi jest ruchem odepchnięcia, odsunięcia, może nawet wyrażać niechęć.

I choć nie co dzień przyjmujemy gości, drzwi, które otwierają się do środka pomagają w wielu codziennych sytuacjach. Na przykład, kiedy wracamy do domu z zakupami, obładowani torbami i paczkami. Łatwiej jest nam wtedy drzwi pchnąć niż pociągnąć do siebie.

Drzwi otwierane do środka, w przeciwieństwie do drzwi otwieranych na zewnątrz, nie wymagają spełnienia wielu warunków już na etapie projektowania budynku. Nie trzeba pamiętać ani o zapewnieniu właściwej wielkości podestu zewnętrznego, ani o tym, by poziom posadzki na zewnątrz był odpowiednio niższy niż w przedsionku. Niewystarczająca szerokość podestu stwarza tymczasem niebezpieczeństwo, że otwierając drzwi, zepchniemy osoby na nim stojące. Zbyt duża różnica poziomów posadzki wewnątrz i zewnątrz powoduje natomiast, że przy wchodzeniu do domu łatwo potknąć się o próg. Dla dzieci i osób starszych próg ten może być utrudnieniem także przy wychodzeniu. Wystarczy na chwilę o nim zapomnieć, by stracić równowagę.

Nie straszny im wiatr, deszcz i śnieg

W domach, w których drzwi wejściowe otwierają się na zewnątrz, wskazane jest też, by wejście otoczone było ścianami bocznymi, które osłonią je przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Przy niekorzystnym wietrze, wiejącym prosto na dom, drzwi takie bowiem trudniej jest otworzyć, gdyż wiatr dociska je do progu. Czasami z kolei, gdy silnie wieje z boku, wiatr może nawet wyrywać je nam z ręki. Tych wszystkich przeciwności unikniemy, decydując się na drzwi otwierane do środka. Więcej nawet - wtedy wiatr będzie naszym sprzymierzeńcem.

Wtedy także nie musimy troszczyć się o solidne zadaszenie chroniące zimą przed zaleganiem śniegu oraz przed niszczeniem drzwi przez spływającą do ich wnętrza wodę. Nie musimy obawiać się, że woda, która podczas opadów deszczu i śniegu może dostać się do wnętrza drzwi pogorszy ich właściwości izolacyjne.

W domach z drzwiami otwieranymi na zewnątrz, a pozbawionymi zadaszenia otwarcie drzwi podczas dużych opadów śniegu może być poważnie utrudnione.

W czasie długotrwałych śnieżyc nawet profesjonalny daszek nie zapobiegnie tworzeniu się zasp przed wejściem do naszego domu. Po całonocnych opadach, rankiem, okazać się może, że jesteśmy uwięzieni.

Nikt nie chce być więźniem we własnym domu. Dlatego budując lub remontując dom, warto zdecydować się na drzwi wejściowe otwierane do środka. Zapewnią nam wygodę i bezpieczeństwo o każdej porze roku, przysporzą przyjaciół, ułatwią codzienność.

Więcej o: