Piwniczka ziemna na wino

Zbliża się gorące lato, warto pomyśleć o budowie przestronnej chłodnej piwniczki, która zapewni odpowiednią temperaturę trunkom podczas ogrodowych imprez.

Mimo iż bardzo trudno w naszym klimacie wyhodować dorodne winorośle, z których moglibyśmy zrobić smaczne domowe wino nie rezygnujmy w piwniczki. Od kilku lat uprawa winogron jest w Polsce coraz modniejsza (ocieplenie klimatu), a ogrodowe przyjęcia stają się niemal tradycją. Piwniczka staje się niezbędnym elementem w każdym ogrodzie. W związku z tym, że nie stanowi części domu, jest zlokalizowana w ogrodzie, możemy ją potraktować jako ciekawy element urozmaicający krajobraz lub bardziej prozaicznie jako "ziemną lodówką". Jest chłodna i można w niej przechowywać nie tylko trunki, ale również warzywa i przetwory. Są piwniczki przykryte kopcem ziemi, lecz równie często, podobnie jak garaże, przytulone do budynku mieszkalnego. Wtedy ich wykończenie jest zestrojone z elewacją domu. Prawdziwymi mistrzami w budowie piwniczek są Węgrzy. Wzdłuż ulic małych miasteczek ciągną się różnokolorowe pasma piwniczek na wino zbudowanych ze znajdujących się w okolicznych kamieniołomach  regionalnych kamieni. Na dachach winnic Węgrzy często budują tarasy i ocieniają je winoroślami. Dzięki temu biesiadnicy zyskują przyjemny cień i zdrową przekąskę do obiadu.  Ta odrobina zieleni często zastępuje wąski kwiatowy ogródek, jaki zwyczajowo lokowany był przed domem od strony ulicy. Węgierska piwniczka jest łukowato sklepiona  i zbudowana tradycyjnie z kamienia. Charakterystyczną cechą są też bardzo grube ściany (ok. 1 m). Masa kamienia i zagłębienie budowli w ziemi sprawiają, że temperatura wewnątrz jest stała i wynosi niezależnie od pory roku około 80C.

Nie zapomnij o :

*Piwniczka według litery prawa to obiekt gospodarczy. Jeśli jej powierzchnia nie przekracza 10 m2 wystarczy zgłoszenie do wydziału architektury starostwa powiatowego (Ustawa Prawo Budowlane, rozdz. 4 art. 29 ust.1, pkt. 2).

*Izolacja. Zazwyczaj wystarczy piwniczkę pomalować z zewnątrz preparatem przeciwwilgociowym, można dodać także warstwę folii izolacyjnej, tzw. kubełkowej. Przed obsypaniem ziemią warto dookoła założyć system drenarski (opaska z rurek drenarskich w żwirze i odprowadzenie do studni chłonnej).

*Dach. Jeśli chcemy sadzić na nim rośliny, warto zastosować typowy system izolacji na tzw. zielone dachy (położona na stropie papa lub folia EPDM, cienka warstwa drenażu i warstwa geowłókniny zapobiegająca przerastaniu korzeni).

*Jeżeli teren jest podmokły lepiej z piwniczki zrezygnować - inaczej nie obędzie się bez specjalnej, i niestety, kosztownej izolacji przeciwwodnej.

Rys. Artur Adamiec

Jak wybudować piwniczkę

Murowanie z kamienia jest dość trudne, toteż warto budować ze współczesnych, dostępnych na rynku materiałów. Można ją zbudować np. z fundamentowych bloczków betonowych lub pełnej cegły. Całość stawiamy na żelbetowym fundamencie. Ponieważ piwniczka ma proste ściany, konieczne jest wzmocnienie ich słupami chroniącymi przed naporem ziemi. Budowla może pozostać wolnostojącym budynkiem lub też można ją obsypać ziemią  i obsadzić ściany krzewami winorośli.

Rzut z góry                                                                                                                                             

Etapy budowy piwniczki

1. Wykop powinien mieć głębokość 1 m a szerokość 2 m x 4 m.

2. Należy wylać płytę fundamentową (grubość ok. 20 cm, zbrojoną prętami 10 mm, układanymi co 25 cm).

3. Zajmujemy się ścianami, mogą być wykonane z z bloczków betonowych lub pełnej cegły.

4. Wylewamy betonowe słupy usztywniające ściany.

5. Budujemy szalunek pod strop.

6. Wylewamy strop (grubość 15-20 cm), zbrojony prętami 10 mm co 15 cm.

7. Koniecznie zakładamy izolację i drenaż.

8. Obsypujemy budowlę ziemią lub wykończamy elewację.

9. Gotową piwniczkę obsadzamy roślinami.

Rys. Artur Adamiec

Schemat budowy konstrukcji piwniczki

Rys. Artur Adamiec

Więcej o:
Copyright © Agora SA