Nowoczesny wentylowany dach

We współczesnym budownictwie, dużo uwagi poświęca się poszanowaniu energii zużywanej do ogrzewania domów. Wszyscy już rozumieją znaczenie szczelnych i termoizolacyjnych okien. Ogólnie znane i stosowane są sposoby i materiały ograniczające ucieczkę ciepła przez ściany. Natomiast nie wszyscy wiedzą jak wiele ciepła może uciec przez wadliwie wykonany dach.

Ta niewiedza wynika z uproszczonego sposobu pojmowania funkcji dachu. Wiadomo, że dach osłania konstrukcję budynku przed wpływami atmosfery: deszczem, śniegiem i słońcem, że jako konstrukcja musi być odporny na działanie silnych wiatrów. Ponadto, dach musi stanowić skuteczną barierę dla ciepła uciekającego z budynku. Aby ten warunek był spełniony nie wystarczy umieścić w dachu grubej warstwy ocieplającej z wełny mineralnej lub innych materiałów termoizolacyjnych. Trzeba jeszcze zadbać, aby termoizolacja była zawsze sucha. Dach podlega stałemu naporowi pary wodnej pochodzącej z atmosfery i z wnętrza budynku. Napór pary wodnej spowodowany jest naturalnym, skierowanym ku górze ruchem ogrzanego powietrza. Jeżeli para wodna przeniknie w głąb konstrukcji dachu, to po skropleniu, może w zdecydowany sposób zmniejszyć termoizolacyjność materiałów ocieplających. Dlatego ważne jest, aby dach nie gromadził wilgoci, lecz eliminował parę wodną i zapobiegał powstawaniu skroplin.

Jeszcze kilkanaście lat temu zjawiska dotyczące pary wodnej i jej skroplin nie były postrzegane jako zagrożenie dla budynków. Wynikało to z powolnego tempa prac budowlanych. Budynki w stanie surowym stały otworem długo a proces ich wykańczania nie był intensywny. Para wodna pochodząca ze świeżo wykonanych murów, tynków czy posadzek nie gromadziła się w budynku. Natomiast obecnie tempo prac w budownictwie uległo przyspieszeniu. W większości budynków nie ma przerw między kolejnymi etapami prac. Ma to szczególne znaczenie dla dachu, ponieważ powstaje on w momencie spiętrzenia się "mokrych" prac wykończeniowych. Po przykryciu budynku przystępuje się do tynkowania i wylewania posadzek we wnętrzu. Jednocześnie osadzane są okna i drzwi o dobrej jakości, czyli bardzo szczelne. Dlatego przy intensywnym budowaniu trzeba stosować metody, materiały i techniki pozwalające na stałe osuszanie się dachu. Tym bardziej, że po zasiedleniu budynku dach jest również atakowany przez parę wodną napływająca z wnętrza budynku. Dużą rolę w zwiększeniu się ilości problemów z parą wodną odgrywają również zmiany klimatyczne.

Jednym z najstarszych i najbardziej skutecznych sposobów pozbywania się wilgoci z dachu jest jego wentylowanie. W ciągu wieków wypracowano rozwiązania konstrukcyjne zapewniające prawidłowe osuszanie dachu, polegające na zastosowaniu przestrzeni przewietrzającej między termoizolacją i pokryciem dachu. Powietrze przepływając swobodnie wewnątrz konstrukcji usuwa wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem są tu montowane na łatach dachówki.

Każdy dach może być suchy

Pierwsze dachówki cementowe zostały wyprodukowane w Niemczech w 1844 roku. Od tego czasu podlegają stałemu rozwojowi i doskonaleniu. W każdym kraju europejskim, istnieje bardzo dużo starych, kilkudziesięcioletnich dachów pokrytych właśnie tą dachówką. Jednak mimo tak dużej popularności nie wszyscy zdają sobie sprawę jak wiele zalet ma to pokrycie. Jedną z mniej znanych zalet dachówek jest ich łatwość przewietrzania czyli łatwość przenikania wiatru między poszczególne dachówki.

Dachówki cementowe są pokryciem składającym się z elementów o małym formacie układanych na zakład, umożliwiającym przenikanie pary wodnej na zewnątrz. Dodatkowo pokrycia dachówkowe sprzedawane są w systemie wspomagającym przewietrzanie, składającym się z wielu elementów ułatwiających przepływ powietrza.

Marka Euronit , aby w pełni zrealizować ideę wentylowanego dachu uzupełnia swoją ofertę dachówek o dodatkowe elementy usprawniające cyrkulacje powietrza. Ich zadaniem jest zapewnienie przepływu powietrza pod dachówką na całej połaci dachowej. Otwory w okapie osłania się specjalnym grzebieniem w wentylacją uniemożliwiającym gniazdowanie ptaków. Na kalenicy pod gąsiorem stosuje się specjalne taśmy uszczelniające przed podwiewaniem deszczu i śniegu i jednocześnie umożliwiające przepływ powietrza od środka na zewnątrz. W celu udrożnienia i utrzymania przepływów powietrza między okapem a kalenicą dodatkowo stosuje się dachówki wentylacyjne montowane u góry połaci dachowej. Dachówki i elementy uzupełniające tworzą połączony, współpracujący system pokrycia dachowego nieprzenikliwy dla opadów atmosferycznych, a otwarty dla pary wodnej. Dostarczany przez producenta system dachowy pozwala na wykonanie suchego, przewietrzanego i trwałego dachu na lata.

W ofercie znajduje się klika modeli dachówek, a wśród nich najnowsze osiągnięcie technologiczne - dachówka DURATOP PROFIL S, która pozwala uzyskać nowoczesny dach zachwycający połyskującą, wyróżniającą się z daleka powierzchnią. Rozpoznawalny natychmiast, falisty kształt przyciąga wzrok i sprawia wrażenie niezwykłej harmonii. Perfekcyjnie wyważone proporcje tej dachówki przywodzą na myśl dzieła sztuki współczesnych minimalistów, a uzyskana struktura uszlachetniona grą odbitych promieni słońca daje wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa.

Więcej o: