Jak zamawiać okna do domu

Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji i braku jakichkolwiek urzędowych rygorów dotyczących wymiarów okien (które obowiązywały u nas jeszcze w latach 80.), możemy zaplanować dziś do domu takie okna, jakie tylko chcemy.

Mamy dużą dowolność w kwestii ich kształtu, wymiarów, koloru oraz parametrów. Oczywiście, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej niestandardowe okna zaplanujemy, tym większe będą ich koszty. O ile jednak dobrze jest zachować umiar w zakresie oryginalnego wyglądu, nie należy oszczędzać na parametrach, od których zależeć będą właściwości użytkowe okien. Przede wszystkim warto dopłacić za lepszą ciepłochronność - najlepiej by współczynnik U okna (nie samej szyby) wynosił poniżej 1,0 W/(m2K), zwłaszcza jeśli dom będzie bardzo dobrze ocieplony. Na pewno warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, zamawiając okna o podwyższonej odporności na włamanie (na przykład w klasie WK2) oraz na wygodę obsługi (nowoczesne okucia).

Do domu zamawiamy zwykle okna utrzymane w jednolitej stylistyce, ale w różnych rozmiarach i kształtach. Tak samo możemy różnicować ich parametry. W trudno dostępnych oknach na piętrze nie warto montować drogich szyb i okuć antywłamaniowych (potrzebnych na parterze), a w nieogrzewanym garażu - bardzo ciepłego okna. Dlatego przed zamówieniem poświęćmy trochę czasu na określenie swoich potrzeb i dopasowanie do nich najlepszego rozwiązania.

Producenci nie wytwarzają dziś raczej długich serii okien o typowych wymiarach i parametrach, przeznaczonych do składowania w magazynie, by tam czekały na klienta. Większość z nich zaczyna robić okna dopiero po uprzednim otrzymaniu na nie zamówienia (a często także i zaliczki). Jest to dla firm wygodne rozwiązanie, bo pozwala zmniejszyć ilość składowanych wyrobów, poza tym - daje pewność, że zamówione okno zostanie szybko odebrane i zapłacone. Dla klienta jest to z kolei korzystne dlatego, że nie musi wśród gotowych okien szukać takich, które są najbardziej zbliżone do jego oczekiwań, ale zamawia dokładnie to, czego potrzebuje. W zasadzie jedynym minusem takiego sposobu kupowania okien jest czas realizacji zamówienia - nie odbieramy okien "od ręki", ale czekamy na nie 2-3 tygodnie.

Rolety okienne

Jeśli planujemy montaż rolet zewnętrznych, wybierzmy ich rodzaj przed zamówieniem okien. Pozwoli to nam dowolnie wybrać sposób montażu rolet. Znacznie lepiej na elewacji prezentują się bowiem te, których kaseta schowana jest w grubości ściany, niż natynkowe - montowane po wykończeniu elewacji.

Do wyboru mamy rolety z kasetami montowanymi pod nadprożem albo nakładanymi na ramę okienną; wiąże się to jednak z koniecznością zamówienia niższych okien lub pozostawienia na nie wyższego otworu (ościeża).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.