Kiedy podjąć decyzję o montażu pompy ciepła?

Decyzję o montażu pompy ciepła warto podjąć na etapie wybierania projektu domu, a na pewno już na etapie budowy.

Pompy ciepła w budownictwie jednorodzinnym stają się coraz bardziej modne. Inwestor, wybierając źródło ciepła do ogrzania budynku, kieruje się najczęściej przesłankami ekonomicznymi, wśród których najważniejsze są przyszłe koszty wytwarzanej energii cieplnej, a mówiąc prościej - koszty eksploatacyjne. Kompleksowy montaż systemu centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody z wykorzystaniem pompy ciepła dla budynku o powierzchni około 200 m2 oznacza wydatek rzędu nawet 60-80 tys. zł. To bardzo dużo. Szczególnie ważne staje się zatem wykorzystanie wszystkich atutów pompy ciepła, tak aby zwrot tej inwestycji nastąpił w krótkim czasie.

Etap projektowania

Niezwykle istotny jest moment podjęcia decyzji o wyborze pompy ciepła jako źródła ciepła w domu. Niewątpliwie najlepiej zdecydować się na nią jeszcze podczas projektowania domu. Ma to związek z tym, że pompa ciepła nie potrzebuje:

- wydzielonej kotłowni - może stanąć na przykład w pomieszczeniu spełniającym wiele funkcji (spiżarni, pralni, warsztatu majsterkowicza);

- komina spalinowego;

- pomieszczenia na magazynowanie paliwa, na przykład węgla, drewna, oleju opałowego czy gazu płynnego.

Poza tym jeżeli zrezygnujemy z gazu ziemnego na rzecz pompy ciepła, nie poniesiemy kosztów wykonania projektu oraz montażu przyłącza i instalacji gazowej.

Etap wykonawstwa

Wybór pompy jako źródła ciepła w trakcie budowy domu wiąże się już z pewnymi ograniczeniami. Na tym etapie, niestety, nie jest już tak łatwo zmienić układ pomieszczeń. Inwestor ma jednak jeszcze wówczas możliwość zmiany sposobu ogrzewania pomieszczeń. Aby pompa ciepła pracowała efektywnie, najlepiej ułożyć w domu ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Tradycyjne ogrzewanie za pomocą grzejników stosuje się również, ale pod warunkiem, że maksymalna temperatura ich zasilania nie przekroczy 45-50°C.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.