Okna dachowe

Aby na poddaszu można było urządzić pomieszczenia mieszkalne, trzeba doprowadzić tam światło dzienne. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić, montując okna połaciowe.

Zależnie od naszych potrzeb, mogą one jedynie doświetlać pomieszczenia na poddaszu, albo być głównym źródłem światła dziennego. Ich rozmieszczenie w dachu powinno być dobrze przemyślane pod względem funkcjonalnym i konstrukcyjnym; najlepiej tak dobrać szerokość okien, by zmieściły się między krokwiami.

Miejsce na okno

Górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm, dolna - na poziomie 110-140 cm od podłogi. Zapewnia to bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem, poza tym pozwala (także wysokim osobom) wygodnie stać przy otwartym oknie (nawet, jeśli jest ono obrotowe). Klamka montowana jest na dole skrzydła, więc bez względu na wysokość montażu, jest w zasięgu ręki.

Jeśli chcemy dobrze doświetlić poddasze, lepiej niż jedno duże okno zamontować kilka mniejszych, w różnych miejscach pomieszczenia - mogą one wpuszczać nawet o 20% więcej światła. Koszt ich zamontowania będzie jednak większy niż jednego okna o równoważnej powierzchni szyb.

Okna można też zestawiać, montując jedno nad drugim, stykając bokami albo umieszczając po dwóch stronach kalenicy; szczelne połączenie pomiędzy nimi zapewniają specjalne kołnierze uszczelniające. Pojedyncze okno połaciowe można przedłużyć w górę lub w dół, montując nieotwierane nadstawki (na górze) i nieotwierane lub otwierane okna kolankowe (na dole).

Zestawy izolacyjne

Okna w dachu są montowane powyżej warstwy izolacji termicznej, dlatego miejsce styku ramy z dachem jest narażone na straty ciepła. Należy więc szczególnie starannie je ocieplić; pomogą w tym gotowe elementy, nazywane przez producentów ramkami izolacyjnymi, opaskami docieplającymi lub blokami termoizolacyjnymi. Są one zbudowane tak, by wypełniać wąską szczelinę między ościeżnicą a elementami konstrukcyjnymi dachu. Często oferowane są w zestawie z izolacją przeciwwilgociową z folii dachowej, służącą do łatwego i dokładnego połączenia z warstwą wstępnego krycia dachu.

Wentylacja poddasza

Liczba okien połaciowych oraz wydajność umieszczonych w nich nawiewników mają duży wpływ na skuteczność wentylacji grawitacyjnej poddaszy.

Aby podczas niskiej temperatury intensywność wentylacji nie była zbyt duża, nawiewniki są wyposażone w elementy dławiące - zmniejszające przepływ powietrza, jednak uniemożliwiające ich szczelne zamknięcie. Możemy wybrać okna z nawiewnikami regulowanymi ręcznie lub automatycznymi, reagującymi na wilgotność powietrza (higrosterowane) lub na prędkość jego przepływu (ciśnieniowe).

Wnęka wokół okna

Wnękę wokół okna połaciowego zwykle wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Aby zapewnić dobre oświetlenie i właściwą cyrkulację powietrza, obudowę trzeba odpowiednio ukształtować. Jej górna płaszczyzna (nad oknem) powinna być równoległa do podłogi, dolna - prostopadła do niej.

W sprzedaży są gotowe obudowy, zwane szpaletami wewnętrznymi, nie tylko właściwie ukształtowane, ale też odporniejsze na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne niż płyty g-k.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA