Jak przygotować kosiarkę spalinową do zimy?

BRIGGS & STRATTON radzi jak przygotować kosiarkę spalinową do zimowej przerwy. Jakie czynności należy wykonać po ostatnim jesiennym koszeniu, by w przyszłym sezonie nasza kosiarka została uruchomiona bez problemów.

Najlepiej kosiarkę z silnikiem Briggs & Stratton oddać do wyspecjalizowanego serwisu na przegląd już teraz, bo wiosną jak zwykle może zabraknąć na to czasu. Niektóre modele kosiarek są dodatkowo wyposażone w urządzenie ServisExpert , które informuje użytkownika o terminie następnego planowanego przeglądu. Urządzenie takie można kupić w sieci Autoryzowanych Serwisów B&S.

Aby wiosną następnego roku kosiarka została uruchomiona bez problemów, po zakończeniu sezonu zaleca się wykonanie kilku czynności. Przede wszystkim należy wypalić paliwo, i ewentualnie nalać nowe ze specjalnym dodatkiem stabilizującym na czas przechowywania (do dostania w sieci Autoryzowanych Serwisów). Po wypaleniu paliwa do końca można też pozostawić układ paliwowy pusty. Jeśli jest już chłodno, trzeba wstawić kosiarkę po zgaśnięciu silnika do suchego pomieszczenia zanim ostygnie, co zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych urządzenia.

Następnie należy odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej, oczyścić lub wymienić filtr powietrza, wymienić olej. Warto też zakonserwować cylinder silnika. W tym celu wykręca się świecę, wstrzykuje do cylindra 5-10 cm3 świeżego oleju silnikowego, wkręca z powrotem świecę i obraca powoli kilka razy wałem silnika bez jego uruchamiania. Wiosną olej z cylindra wypali się przy pierwszym uruchomieniu, a silnik jedynie zadymi przez kilkanaście sekund i dalej będzie już pracował normalnie.

Oczywiście po ostatnim jesiennym użyciu wypada też kosiarkę dokładnie oczyścić od spodu oraz naostrzyć i wyważyć nóż tnący, aby wiosną można było przystąpić do pracy bez zbędnych przygotowań. Jeżeli kosiarka posiada napęd, należy sprawdzić stan paska napędowego, i wymienić w razie potrzeby. Podczas czyszczenia kosiarkę można pochylać tylko do tyłu, świecą do góry.

Kosiarka powinna być przechowywana w suchym i wentylowanym pomieszczeniu. Warto pamiętać, aby stała zawsze w pozycji roboczej, czyli poziomo, w przeciwnym razie może dojść do zalania filtra powietrza lub wycieku oleju do tłumika.

Pamiętaj! Zawsze postępuj zgodnie z Instrukcją Obsługi Silnika.

Więcej na: www.briggsandstratton.com.pl Centralny Serwis Zapraszamy na nasz profil na Facebooku

Więcej o: