Centralny punkt salonu czy kameralny kącik? Najlepsze miejsce dla kominka...

Kominek to marzenie wielu osób, większość z nas nie wyobraża sobie domu bez przytulnego i tworzącego niepowtarzalny klimat widoku płomieni zamkniętych w niebanalnej formie.

Wybierając miejsce na kominek, mamy zazwyczaj na uwadze jego efektowny wygląd, ale nie wolno również zapominać o bezpieczeństwie i funkcjonalności.

Kominek powinien być zbudowany jak najbliżej komina, ponieważ priorytetem jest zapewnienie mu dostępu do przewodu kominowego.

Istotnym elementem jest wytrzymałość fundamentu lub stropu w miejscu, w którym ma stanąć kominek. Należy wziąć pod uwagę, że przeciętny wkład wraz z obudową waży około 500 kg.

Ze względów bezpieczeństwa na obudowie, ścianach i podłodze nie można układać przewodów instalacji elektrycznej i gazowej. Usytuowanie kominka nie powinno zaburzać funkcjonalności pomieszczenia i utrudniać komunikacji. Pamiętajmy, również, że wokół kominka nie mogą zbyt blisko stać żadne meble, a podłoga i sufit muszą zostać wykonane z materiałów niepalnych.

Jeśli mamy rozwiązaną kwestię bezpieczeństwa, możemy skupić się na aspektach wizualnych. Kominek najchętniej umieszczamy w mniej lub bardziej centralnym punkcie domu zazwyczaj jest to pokój dzienny. Największą popularnością cieszą się tradycyjne wkłady kominkowe, usytuowane na ścianie w salonie, ale możliwości lokalizacji jest zdecydowanie więcej.

Jeśli chcemy przy kominku uzyskać atmosferę prawdziwego azylu i stworzyć kameralny kącik, możemy zdecydować się na umiejscowienie kominka w rogu salonu. Wystarczy tylko postawić wygodny fotel lub kanapę i relaksować się do woli.

Ciekawym rozwiązaniem jest zbudowanie ścianki w której można umiejscowić wkład z szybami na przestrzał. Największą zaletą takich kominków jest fakt, że palenisko jest w nich bardziej eksponowane niż w kominkach z tradycyjnymi wkładami, ponieważ ogień jest widoczny z dwóch stron.

Możliwość jeszcze większego wyeksponowania żywego płomienia daje nam usytuowanie przy ścianie kominka narożnego. Taka lokalizacja sprawia, że ogień jest widoczny z dwóch stron, a przy dobrym umiejscowieniu kominka również z innych pokoi.

Kominek może stać się elementem scalającym dwa sąsiadujące pomieszczenia, warto wtedy umieścić go na granicy wydzielonych stref, na przykład: wypoczynkowej i jadalni. W przypadku otwartych salonów kominek stanie się wtedy łącznikiem poszczególnych części wnętrza.

Natomiast jeżeli marzy nam się piękny kominek, który będzie ozdobą salonu, można pomyśleć o wkładzie, w którym palenisko jest widoczne z trzech stron.

Wybór lokalizacji kominka należy dokładnie przemyśleć, to nie komoda czy kanapa, którą można przestawić w dowolne miejsce. Nie należy zapominać, że na długie lata będzie on charakterystycznym elementem dekoracyjnym i warto zadbać o to, by ciekawie komponował się z wnętrzem.

Więcej o: