Dopłaty do domów energooszczędnych

Od nowego roku ruszają publiczne dopłaty dla budujących i kupujących domy oraz mieszkania o niskim zużyciu energii.

Klamka zapadła

Rada Nadzorcza NFOŚIGW podjęła już decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów przeznaczonych na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. Program jest skierowany do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny ewentualnie kupujących dom albo mieszkanie od dewelopera (rozumianego również jako spółdzielnia mieszkaniowa).

Program rusza od przyszłego roku i przez kolejne sześć lat (do 2018 roku) Fundusz wesprze indywidualnych inwestorów łączną kwotą 300 mln zł.

Będzie on realizowany przy współpracy z sektorem bankowym współpracą (dlatego nie trzeba będzie w tym celu przyjeżdżać do siedziby NFOŚiGW w Warszawie). W najbliższych miesiącach zostaną ogłoszone wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków oraz nabór banków zainteresowanych. Kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych w I kwartale 2013 roku.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie

O dotacje mogą ubiegać się osoby:

- dysponujące pozwoleniem na budowę oraz mające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego.

Na takie wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym.

Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu.

Po co to wszystko

Program ma przede wszystkim przynieść wiele korzyści dla gospodarstw domowych, w postaci między innymi niższych kosztów eksploatacji budynku czy podniesienia jego wartości.

Program zaplanowano do 2018 roku ponieważ dwa lata później, to jest w 2020 roku budowanie domów "o niemal zerowym zużyciu energii" stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r.). Tak więc zarówno oni, jak i projektanci, wykonawcy oraz producenci materiałów budowlanych będą zmuszeni dostosować się do nowych - ostrzejszych wymagań.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA