Domy prefabrykowane: jak zbudować dom w dwa tygodnie

Gdy chcemy szybko zamieszkać w nowym domu, możemy albo kupić gotowy, albo wybudować go w kilka tygodni. Tę drugą możliwość gwarantuje nam przygotowanie elementów domu w specjalnych wytwórniach.

Budowa domu z wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce. Ofertom firm proponujących gotowe domy powinni też przyjrzeć się ci, którzy mają na budowę skromne środki i zaciągnęli na nią kredyt. Ceny metra kwadratowego domów prefabrykowanych, nawet wykończonych pod klucz, są stosunkowo niewysokie, poza tym krótki jest czas, kiedy już trzeba spłacać raty, a jeszcze nie ma gdzie się mieszkać, gdyż budowa ciągle trwa.

Oferowane dziś domy prefabrykowane nie mają nic wspólnego z nielubianą wielką płytą (poza tym, że na plac budowy przywożone są w kilku dużych "kawałkach"). Elementy przygotowywane są starannie, mają też bardzo dobre wartości współczynnika przenikania ciepła U (znacznie poniżej wymaganego przepisami 0,3). Dzięki prefabrykacji, cała budowa może trwać bardzo krótko. Montaż ścian i stropów zajmuje zaledwie 1-2 dni!

Co oferują producenci

Oferta producentów domów prefabrykowanych staje się coraz bogatsza. Trzeba jednak przyznać, że mimo to technologie te nie są jeszcze w Polsce dobrze znane czy powszechnie stosowane. Wciąż za najsolidniejsze uważane są domy murowane w tradycyjny sposób - mimo że na stole montażowym hali fabrycznej znacznie łatwiej zapewnić wysoką jakość ich elementów.

Firmy specjalizujące się w ekspresowej budowie domów wytwarzają prefabrykaty w różnych technologiach. Najwięcej producentów oferuje "kanadyjczyki", których ściany w konstrukcji szkieletowej montuje się w całości w fabryce, a na placu budowy tylko łączy ze sobą. Zbudowane są one z odpowiednio przygotowanego drewna wysokiej jakości, połączonego łącznikami systemowymi. Ryzyko popełnienia błędów przy budowie takiej ściany jest praktycznie żadne - w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy ściany w konstrukcji szkieletowej wznosi na placu budowy ekipa nawet ze średnim doświadczeniem.

Na rynku znajdziemy też firmy oferujące domy ze ścianami z?keramzytobetonu albo z elementów żelbetowych, ocieplonych z zewnątrz styropianem, a nawet ze wzmocnionego PVC czy też z płyt wiórkowo-cementowych.

W najbardziej zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany od razu wyposażone są w okna, rolety i drzwi oraz wykończone z zewnątrz i wewnątrz. Producenci z reguły oferują domy według swoich projektów (choć nie jest to regułą), zbudowane do etapu stanu surowego otwartego lub wykończone "pod klucz", nawet łącznie z zabudową kuchni.

Co zawiera cena domu

Niska cena metra kwadratowego to niewątpliwie jedno z najważniejszych kryteriów wyboru danego producenta, jednak - zamiast szukać najtańszej oferty - sprawdźmy, co właściwie obejmuje cena. Oferty firm są bowiem mocno zróżnicowane; czasem w niskiej cenie wyjściowej nie są uwzględnione koszty wielu niezbędnych materiałów i prac.

Sprawdźmy, co dokładnie oznaczają określenia "standard deweloperski" i "pod klucz". Najlepiej, jeśli w umowie precyzyjnie określony jest nie tylko zakres prac i rodzaj materiałów, które zostaną użyte, ale też podane są nazwy producentów i konkretnych produktów, a także ich parametry techniczne. Dowiedzmy się też, czy uwzględniony został transport elementów na budowę.

Jak porównywać oferty

Przygotowanie działki i fundamentu. Dość rzadko zdarza się, żeby firma wykonywała na działce fundament wraz z robotami ziemnymi; z reguły zajmuje się tym klient, postępując zgodnie z zaleceniami producenta domu. Fundamentu nie wlicza się też wtedy do ceny domu. Jeśli jednak firma oferuje (opcjonalnie) samodzielne przygotowanie fundamentu, zawsze warto z tego skorzystać - i to nawet wtedy, gdy jest to nieco droższe niż zatrudnienie lokalnych wykonawców.

Niezależnie od tego, kto zajmuje się robotami fundamentowymi, inwestor musi przygotować działkę: zapewnić wjazd na nią ciężkiego sprzętu, usunąć ewentualne przeszkody (np. drzewa, linie napowietrzne itp.), doprowadzić prąd i wodę.

Projekt. Większość firm oferuje swoje projekty - z reguły mają ich od kilkunastu do kilkudziesięciu, z możliwością znacznych modyfikacji. Część firm oferuje budowę według dowolnego projektu, dostarczonego przez klienta. Zwykle jest to jednak droższe.

Jakość materiałów i wykonawstwa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dotrzeć do domów wybudowanych w takiej samej technologii kilka-kilkanaście lat temu i dowiedzieć się, czy podczas eksploatacji nie nastręcza on właścicielom jakichś szczególnych kłopotów. Zawsze też bezpieczniej jest wybrać sprawdzonego producenta, który działa na rynku dłuższy czas. Jeśli decydujemy się na "kanadyjczyka" z fabryki, powinniśmy sprawdzić, czy firma ma aktualny certyfikat. Można się tego dowiedzieć w organizacji skupiającej firmy budujące domy z drewna - w Stowarzyszeniu "Dom Drewniany" lub Centrum Budownictwa Drewnianego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.