Małe jest wielkie, czyli za co cenimy pellety drzewne Olimp i Lava

Małe jest piękne. I praktyczne. Z całą też pewnością coraz bardziej doceniane, co cieszy wszystkich entuzjastów innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Granulki pelletów drzewnych to według wielu prawdziwy cud natury. Dosłownie.

W stronę drewna

Rynek biopaliw, a konkretnie pelletów drzewnych, w całej Europie rozwija się niezwykle dynamicznie. W Polsce produkuje się już ponad 500 tysięcy ton granulatu, który coraz częściej trafia pod strzechy lokalnych odbiorców. Liderem krajowej produkcji tego paliwa jest firma Stelmet S.A., oferująca najwyższej klasy pellety drzewne Olimp i Lava. Biomasę firma pozyskuje z przetwórstwa drewna, które odbywa się przy własnym zakładzie produkcyjnym. To właśnie produkcja drewnianej architektury ogrodowej stanowi dla Spółki podstawową działalność. Jej początek sięga roku 1985, natomiast już 15 lat później produkcja "małej architektury ogrodowej" przekształciła się w wiodącą na rynku firmę, która rozwija się niezwykle dynamicznie.

Cenny surowiec

Ogromny wpływ na tak rozwojowy stan rzeczy, ma z pewnością osobna gałąź produkcji, czyli wytwarzanie pelletów drzewnych. Dzięki wysokogatunkowym drzewom iglastym uzyskuje się materiał odpadowy w postaci trocin i wiórów. Ten uboczny efekt procesów produkcyjnych firma Stelmet S.A. wykorzystała niezwykle efektywnie, przerabiając go w niewielki, kilkucentymetrowy granulat o średnicy 6-8 mm. Inwestycja w zakłady wytwarzające pellety drzewne pozwoliła Spółce w pełni zagospodarować powstałą w wyniku przetarcia biomasę. Taka działalność przyniosła jej jeszcze większą popularność, ale także dała sygnał odbiorcom, że wybór biopaliwa w dużej mierze zdeterminowany jest właściwym procesem produkcyjnym. Dlaczego? Z jednego prostego powodu - jakość produktu zaznacza się już na linii produkcyjnej.

Od procesu do sukcesu

Firma Stelmet S.A. dużą wagę przykłada do procesu produkcyjnego. Zanim surowiec przeznaczony do produkcji pelletów drzewnych trafi w swojej końcowej postaci do finalnego nabywcy, musi przejść przez podstawowe cztery etapy: mielenie, suszenie, granulowanie i chłodzenie. Wszystkie są niezwykle istotne, a ich złożoność zdeterminowana jest rodzajem zastosowanej technologii oraz wyborem odpowiednich rozwiązań produkcyjnych. W praktyce przekłada się to na zasadę, że im bardziej zaawansowana jest technologia, tym lepszy produkt końcowy. Wiele czynników wpływa na proces pelletyzacji drewna - od parametrów technicznych, po szczegółowe parametry matryc i rolek. Od jakości tych ostatnich zależy poziom wilgotności surowca oraz ilość zawartych w nim zanieczyszczeń. Producent, który jest świadomy tej zależności, to producent, któremu warto zaufać. Dlatego firma Stelmet S.A. zainwestowała w modernizację zakładu produkcyjnego, wyposażając go w najlepszej jakości maszyny. Przykładem jest Belt Dryer, któremu pellety Lava i Olimp zawdzięczają niską wilgotność. Profesjonalny sprzęt kontroluje jej poziom, a jednocześnie chroni materiał przed przepaleniem. A zatem dzięki innowacyjnym sposobom suszenia całkowicie eliminuje się efekt nadpalenia materiału. Co istotne, w procesie produkcji pelletów Lava nie dopuszcza się także do wypalenia lepiszcza, którym w tym przypadku jest lignina - naturalny składnik drewna iglastego. Efektem takich czynności jest ustabilizowany i utrwalony proces granulowania.

Z ręką na pulsie

Zakład powstał więc w oparciu o najnowsze na świecie technologie produkcji, zaś jego moce produkcyjne sięgają 144 000 ton rocznie. Korzyści z lokalizacji zakładu w sąsiedztwie Zakładu Produkcji Drewnianej Architektury Ogrodowej Stelmet S.A. jest wiele więcej. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala na szybki i prosty transport surowca do produkcji paliwa. Tym sposobem działalność firmy obejmuje pełen proces produkcyjny: od zakupu drewna po pakowanie gotowych wyrobów. Dla konsumenta to cecha nie do przecenienia. Oznacza to, że spółka Stelmet S.A. sprawuje pełną kontrolę nad jakością oraz składem surowca, a co za tym idzie - nieustannie dba o zapewnienie niezawodności dostaw swoich produktów. Taka działalność to również gwarancja utrzymania najwyższej jakości na stałym poziomie, dzięki czemu firma kontroluje stabilność surowca na rynku, a także zachowuje równowagę rozwoju gospodarczego.

Dobre pellety to wyróżnione pellety

Potwierdzeniem wysokiej klasy materiału są także prestiżowe certyfikaty, którymi mogą pochwalić się pellety Lava i Olimp. Otrzymane przez nie wyróżnienia DIN 51731 nr 5H128 oraz DIN Plus nr 7A091 są gwarancją stałej jakości utrzymywanej na wysokim poziomie. Obecnie firmie Stelmet S.A., jako jedynej w Polsce, przyznano kolejne wyróżnienie - certyfikat ENPlus A1, uzyskany dla pelletów Olimp. Regulacja ENPlus stanowi osobną kategorię. Oprócz wysokiej jakości uwzględnia ona również kryteria zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw. Certyfikat odnosi się wyłącznie do biopaliw o najlepszych parametrach, nic więc dziwnego, że materiał oznaczony tą normą nazywa się "pelletem dla wymagających".

Pellety Olimp i Lava swoją atrakcyjność zawdzięczają rozlicznym zaletom, które sprowadzić można do trzech kluczowych cech: ekologiczne, wydajne i ekonomiczne. Wysoka wartość opałowa zapewnia wysoki komfort ogrzewania zimą, a przystępna i konkurencyjna w stosunku do innych paliw cena nie obciąża naszego budżetu. Atuty te, w połączeniu z naturalną recepturą biopaliwa oraz niemal zerową szkodliwością dla środowiska, sprawiają, że materiał ten coraz głośniej nazywa się paliwem przyszłości.

Więcej o: