Jak dbać o zmywarkę?

Zmywarki zagościły w naszych domach całkiem niedawno. I choć jeszcze jakiś czas temu były uważane za luksus, dziś wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nich. Co zrobić, aby zmywarka służyła nam dobrze przez długie lata?

Przede wszystkim, zawsze trzeba używać specjalnej soli do zmywarek i to niezależnie, czy korzystamy ze zwykłego detergentu czy środka 3w1. Większość z nas ma w domu twardą lub średnio twardą wodę. Dlatego najczęściej okazuje się, że sól zawarta w preparatach wieloskładnikowych nie jest wystarczająca. Odkładający się kamień może zmniejszyć skuteczność zmywania lub wręcz uszkodzić zmywarkę. Dlatego sól jest niezbędna. Wiele modeli ma specjalny wskaźnik informujący kiedy należy wsypać sól do urządzenia. Dodatkowo, warto wyczyścić zmywarkę kilka razy w roku używając specjalnych preparatów odkamieniających do zmywarek. W tym celu powinniśmy włożyć detergent i uruchomić pustą zmywarkę używając intensywnego (chodzi o temperaturę) programu.

Woda oprócz dużej zawartości wapnia zawiera często dużo innych minerałów, które potrafią się osadzać na mechanizmach zmywarki. Najczęstszym problemem jest żelazo. Jeśli jest go za dużo w wodzie, łatwo to poznamy po brązowych plamach wewnątrz zmywarki. W takiej sytuacji należy, jak w przypadku kamienia, użyć specjalnego środka, który poradzi sobie również z osadami żelazianymi.

Co kilka miesięcy, w zależności od częstotliwości użytkowania, koniecznie trzeba czyścić filtr zmywarki. Zbierają się w nim niespłukane drobiny jedzenia. Brak dbałości o filtr może spowodować nawet zalanie mieszkania.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: