Olimp i Lava - naturalnie najlepsze pelety

Drobne, niepozorne, pachnące lasem. Tak najkrócej można opisać pelety drzewne, nie bez powodu nazywane paliwem opałowym przyszłości. Są wydajne, ekologiczne i przynoszą ciepło, które nieprzerwanie ogrzewa nasze domy.

Jakość gorąco polecana

Myśląc o ogrzewaniu domu, nie sposób przejść obojętnie obok kwestii ekonomicznych. Chcemy, by zimą było nam ciepło, dlatego poszukujemy najbardziej korzystnych rozwiązań energetycznych. Nie trzeba daleko szukać, by zorientować się, że istnieje paliwo, które łączy w sobie wydajność, oszczędność, a przy tym nie zagraża środowisku naturalnemu. Mowa o peletach drzewnych - biopaliwie przyszłości, którego wiodącym producentem na rynku polskim jest firma Stelmet S.A. Reprezentują go dwie szeroko rozpoznawalne marki - Olimp i Lava, których zalety docenia coraz większe grono odbiorców. Tym, co wyróżnia granulat Stelmetu, jest przede wszystkim wysokogatunkowe drewno iglaste - sosna i świerk, wyjątkowe parametry użytkowe oraz uzyskane certyfikaty. Te ostatnie są gwarancją wysokiej jakości, utrzymywanej na stałym poziomie. Do tej pory jej potwierdzeniem były dwa certyfikaty jakości DIN 51731 nr 5H128 oraz DIN Plus nr 7A091. Aktualnie firma Stelmet może pochwalić się kolejnym wyróżnieniem - uzyskaną dla peletów Olimp normą ENPlus A1. Podkreśla to nie tylko wysoką jakość produktu, ale także uwzględnia kryteria zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw. Pelety drzewne posiadają bardzo dobre właściwości opałowe, które mieszczą się, a nawet są dużo niższe niż przewidują to certyfikaty DIN oraz DINPlus. Dla peletów Olimp wartość ta wynosi ok. 20,00 MJ/kg, podczas gdy certyfikat DINPlus wymaga, by wartość opałowa była wyższa niż 18,00 MJ/kg. Obniżona do minimum zawartość popiołu (ok. 2,4 %), podwyższona kaloryczność oraz większa odporność na kruszenie to cechy, które wyróżniają tę markę.

Doceniamy drewno

Wiemy już, że na jakość peletów drzewnych ogromny wpływ ma jego wartość użytkowa. Nic dziwnego, że produkty Olimp i Lava tak szybko zyskały popularność wśród odbiorców biopaliwa. Rynek peletów rozwija się bowiem niezwykle dynamicznie, co z kolei generuje wzrost ilości producentów. Najważniejsze, by przed dokonaniem zakupu wnikliwie zbadać jego źródło. Specjaliści radzą, by decydować się na duże przedsiębiorstwa z branży drewnianej. Suche trociny z zakładów stolarskich nie zawierają bowiem żadnych zanieczyszczeń, a uzyskany granulat jest jasny i czysty. Tak działa firma Stelmet S.A., która biomasę pozyskuje z przetwórstwa drewna, odbywającego się przy własnym zakładzie produkcyjnym. To właśnie produkcja drewnianej architektury ogrodowej stanowi dla Spółki podstawową działalność, która trwa nieprzerwanie od niemal 30 lat. Dzięki temu firma posiada stały dostęp do surowca, a co za tym idzie - przywilej stałego i dokładnego kontrolowania jego jakości.

W stronę natury

Pamiętajmy, że surowiec ten jest w pełni naturalny, dlatego też jedną z bardziej istotnych zalet biopaliwa jest wysoka ekologiczność. Zaznacza się ona już na etapie produkcji, a przejawia w zerowej emisji szkodliwych dla środowiska gazów, ale także zrównoważonej gospodarce leśnej. Najważniejsze, by dbać o trwałość utrzymania lasów i dążyć do zharmonizowania ich funkcji ochronnych, społecznych oraz gospodarczych. Firma Stelmet S.A. ma na uwadze dobro lasu, dlatego jej polityka prowadzona jest bez szkody dla jego zasobów. Potwierdza to także uzyskany certyfikat FSC. Co istotne, do produkcji peletów Olimp i Lava nigdy specjalnie nie wycina się drzew, ponieważ firma wykorzystuje wyłącznie własny, ustandaryzowany materiał odpadowy. Niezwykle łagodne dla natury są pelety Lava, które nie zawierają zanieczyszczeń w postaci sadzy czy spalin, a innowacyjny sposób suszenia eliminuje efekt nadpalenia materiału. W procesie produkcji peletów Lava nie dopuszcza się także do wypalenia lepiszcza, którym w tym przypadku jest lignina - naturalny składnik drewna iglastego. Efektem takich czynności jest ustabilizowany i utrwalony proces granulowania. Paliwo jest więc wyjątkowo łagodne i przyjazne dla środowiska, a przy tym nie traci swoich właściwości opałowych.

Atrakcyjność peletów Olimp i Lava na krajowym rynku biopaliw wynika przede wszystkim ze zrównoważonej gospodarki, ale także odpowiedniej polityki firmy Stelmet S.A., która przyczynia się przecież do wzrostu popularności innowacyjnych rozwiązań energetycznych. To z kolei oznacza szansę na rozwój nowoczesnych i czystych technologii, które coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w naszej codzienności.

Więcej o: