Dlaczego warto mieć rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne mają zapewnić nam bezpieczeństwo - uchronić przed włamaniami. To bardzo ważna funkcja, ale mogą dostarczać nam również komfortu, chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem oraz nasłonecznieniem. Przyjrzyjmy się z czego składają się rolety zewnętrzne i jak funkcjonują.

Funkcjonalność i konstrukcja rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne składają się z trzech podstawowych elementów: skrzynki z rurą nawojową; pancerza zbudowanego z połączonych ze sobą profili zakończonych listwą dolną; pionowych prowadnic.

Główny element rolety stanowi pancerz (nazywany również płaszczem rolety), który porusza się w prowadnicach i jest chowany do skrzynki znajdującej się ponad nim. Pancerz rolety wykonany jest najczęściej z wysokiej jakości profili aluminiowych, dostępnych w kilku wysokościach i grubościach. Wypełnienie profilu aluminiowego stanowi pianka poliuretanowa. Im większy profil zastosowany w pancerzu, tym grubsze wypełnienie, a tym samym wyższa izolacyjność akustyczna i termiczna rolety zewnętrznej. Kiedy rolety są opuszczone, pomiędzy szybą i pancerzem rolety tworzy się rodzaj poduszki powietrznej, nieruchome powietrze staje się doskonałym izolatorem chroniącym pomieszczenie przed utratą ciepła. Tak dzieje się w warunkach zimowych. Latem pancerz rolety chroni nas przed promieniami słonecznymi i razem z "poduszką powietrzną nie pozwala ciepłu przenikać do wnętrza budynku. Zastosowanie rolet zewnętrznych w obiekcie pozwala ograniczyć zużycie energii w sezonie grzewczym nawet do 30%, latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o blisko 10°C, a także wytłumić dźwięki o 14 dB. Zamykając i otwierając roletę możemy również sterować ilością światła oraz powietrza przenikającymi do wnętrza. Perforacje zastosowane w pancerzu rolety zewnętrznej pozwalają na wietrzenie pomieszczenia przy opuszczonej rolecie, chroniąc jednocześnie przed nagłymi podmuchami czy opadami.

Zwijanie rolety następuje poprzez nawijanie pancerza za pośrednictwem sprężyn taśmowych na rurę ośmiokątną znajdującą się wewnątrz skrzynki. Ruch obrotowy rury ośmiokątnej jest powodowany za pomocą układu napędowego. Rolety zewnętrzne mogą być sterowane ręcznie przy pomocy taśmy, linki lub korby - albo za pomocą silnika elektrycznego. Sterowanie korbowe powinno być stosowane przy roletach zewnętrznych, których powierzchnia przekracza 3 m2. Przy sterowaniu elektrycznym mamy do wyboru opcję przewodową lub radiową. Najprostszy napęd elektryczny uruchamia się przełącznikiem ściennym. Sterowanie elektryczne - pozwala na dowolne grupowanie rolet (indywidualnie, grupowo, centralnie i sterowanie ruchem rolet za pomocą bezprzewodowego pilota. W roletach zewnętrznych istnieje również możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania, a także podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Najlepsze sterowniki mierzą siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie i opady. Pozwalają zaprogramować rolety, tak aby podnosiły się i opuszczały również podczas nieobecności właścicieli. Warto pamiętać, że elektryczne napędy i sterowania znacznie podnoszą komfort użytkowania przesłon, zwłaszcza w przypadku dużej ilości rolet, rolet montowanych w trudno dostępnych miejscach lub przesłon o dużych gabarytach. Ponadto sterowniki dają nam możliwość zaprogramowania. Rolety mogą przykrywać nawet dużą powierzchnię okna - pancerz może mieć do około 8 metrów kwadratowych. W zależności od typu i producenta rolety zewnętrzne mogą mieć od 50 do 370 cm szerokości.

W roletach zewnętrznych mamy możliwość zastosowania mechanizmów blokujących, które uniemożliwiają podniesienie opuszczonego pancerza od zewnątrz, np.: rygle automatyczne, zamek baskwilowy, wieszaki blokada czy kątowniki blokujące. W zależności od typu rolet zewnętrznych mamy wiele możliwości konstrukcyjnych takich jak np.: wykonanie kilku pancerzy w jednej skrzynce, wbudowanie do rolety moskitiery rolowanej, obsługa automatyczna poprzez zdalne czujniki i sterowniki. Ciekawe rozwiązanie stanowią rolety zewnętrzne zintegrowane ze zwijaną moskitierą. Zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne (dwie rury i prowadnice o podwójnych szynach) pozwala sterować samą moskitierą.

Rygle automatyczne - blokowanie pancerza rolety w prowadnicach w momencie ich opuszczania. Blokada jest zwalniana - rygle wysuwają się z otworów w prowadnicach - w chwili podciągania pancerza do góry Wybór typu rolety, a także sposób jej montażu uzależniony jest od tego, na jakim etapie budowy domu podjęto decyzję o zastosowaniu rolet zewnętrznych: na etapie projektów, w trakcie budowy czy już w gotowym obiekcie.

Na etapie projektu

W gotowym obiekcie

W trakcie budowy

POSTAW NA JAKOŚĆ ROLET ZEWNĘTRZNYCH ANWIS!

Nasi dystrybutorzy pomogą Ci wybrać produkt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Sprawdź nas.

Znajdź dystrybutora >>

Więcej o: