Idealna garderoba w czterech krokach

Garderoba powinna być nie tylko pojemna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Oto krótki przewodnik, jak ją zaplanować krok po kroku - od wyboru miejsca po drzwi.

Planując zabudowę garderoby wnękowej, należy dokładnie zmierzyć przeznaczoną na nią przestrzeń. Warto naszkicować projekt wyposażenia, uwzględniając te elementy, na których nam zależy, a następnie udać się do punktu sprzedaży w celu wyliczenia kosztów realizacji. Pomocne mogą być również systemy projektowania i wyceny online, dostępne na stronach internetowych niektórych producentów.

Krok pierwszy: wybór miejsca.

Najprostszym rozwiązaniem jest zabudowa istniejącej wnęki, o szerokości co najmniej 90 cm i głębokości 60 cm (w płytszej można zamontować tylko wieszak poprzeczny oraz półki). Maksymalna wysokość powinna wynosić 280 cm. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma odpowiedniej wnęki, należy zbudować ścianki boczne szafy.

Krok drugi: plan wyposażenia.

Ścianki wewnętrzne szafy oraz półki i szuflady mogą zostać wykonywane z laminowanych płyt wiórowych - najtańsza jest płyta biała - od ok. 50 zł/m kw.; za kolorową zapłacimy min. około 60 zł/m kw. Rozwiązaniem zapewniającym dobrą wentylację przechowywanym ubraniom są ażurowe półki i wysuwane kosze, które montuje się do przyściennych listew. Ich koszt zależy od rozmiaru, wersji kolorystycznej oraz modelu i wynosi min ok. 40 zł/szt. Można zastosować także inne rozwiązania ułatwiające przechowywanie niektórych części garderoby (np. specjalne wieszaki na krawaty, spodnie), butów (wysuwane półki na buty na buty płaskie lub drążki na szpilki) lub mniejszych domowych sprzętów (uchwyty na żelazko, odkurzacz czy na deskę do prasowania). Warto wiedzieć, że na długie ubrania (sukienki, płaszcze) trzeba przeznaczyć ok. 150-170 cm, na krótkie - 90-105 cm. Na drążku długości 90 cm zmieści się dziesięć marynarek. Optymalna wysokość półki na półbuty to 25 cm, a na wysokie buty - 60 cm.

Krok trzeci: wybór systemu.

Czyli materiału, z jakiego są wykonane profile boczne (ramy drzwi) oraz prowadnice montowane do podłogi i sufitu (po nich przesuwają się drzwi na wózkach jezdnych). Do wyboru mamy aluminium (anodowane, lakierowane, pokryte okleiną drewnopodobną) albo stal (malowaną lub foliowaną). System aluminiowy jest trwalszy od stalowego, ale też droższy. Jego zaleta to m.in. możliwość połączenia w jednym skrzydle różnych materiałów, np. lustra i płyty. Ponadto, w tym systemie wykonuje się drzwi skośne, np. do zabudowy poddaszy.

Krok czwarty: wybór drzwi.

Materiał, z jakiego są wykonane, to przede wszystkim kwestia naszego gustu, jednak rodzaj wypełnienia warto dopasować także do stylu wnętrza. W ofercie producentów znajdziemy płyty wiórowe (laminowane, fornirowane, pokryte tkaniną), płyty locatelli (czyli perforowane), lustra (grafitowe, srebrne, brązowe), szkło lakierowane (lacobel), matowe (lacomat) lub z nadrukiem, maty rattanowe i bambusowe czy Perspex - wysokiej jakości tworzywo w szerokiej gamie kolorystycznej. Skrzydło drzwiowe szerokości 90 cm, z wypełnieniem z płyty laminowanej kosztuje ok. 1000 zł, szklanym - ok. 1500 zł, a z wypełnieniem wykonanym Perspexu - ok. 3000 zł.

Zobacz więcej na: www.elf a.com

Więcej o: